Oftalmolog/ögonläkare sökes till mottagning för bemanningsuppdrag

Publiceringsdatum: 2025-10-10

Skulle du vilja jobba inom hälso- och sjukvård? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som specialistläkare hos Clara Care Partner AB. Intresserade sökes för heltid-jobb hos Clara Care Partner AB - är du intresserad? De letar efter någon som vill jobba 3 månader – upp till 6 månader.

Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Ängelholm som är tjänsteorten. Clara Care Partner AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom specialistläkare. Kolla in deras två lediga tjänster för att se om du har vad som krävs. Bli en del av teamet hos Clara Care Partner AB som specialistläkare genom att ansöka senast söndag den nionde november 2025.


Jobbannons

Vi söker nu en oftalmolog till en ögonklinik till mottagningsarbete för att stärka upp ordinarie personal.

Arbetsuppgifter

Sedvanligt mottagningsarbete för ögonläkare. Vi söker läkare för både längre och kortare uppdrag.

Kvalifikationer

Vi söker dig som är legitimerad specialistläkare inom ögon med minst 2 års yrkeserfarenhet. Rollen som bemanningsläkare hos oss passar perfekt för dig som är engagerad, lättlärd och trygg i din yrkesroll. Du ska ha goda kunskaper i det svenska språket, både i tal och skrift då god journalföring är viktigt.

Vi lägger stor vikt vid goda referenser. Du ska ha god medicinsk kompetens, ett stort patientfokus samt bra samarbetsförmåga med kollegor.

Omfattning

Hel- eller deltid

Period

Vecka 44 och tills vidare

Om oss

Clara Care är det personliga bemanning- och rekryteringsföretaget. Vi är lyhörda och hjälper dig att hitta ditt nästa uppdrag. Vi erbjuder bl.a:

  • Hög ersättning som vårdpersonal förtjänar
  • Flexibilitet utifrån dina önskemål, behov och förutsättningar
  • Boende och resa vid uppdrag på annan ort
  • Avsättning till tjänstepension

Vår vision är ett samhälle med en välfungerande vård och omsorg för alla! Där trivs personalen eftersom de har en hållbar arbetsmiljö, bra villkor och ges förutsättningar att göra ett bra jobb samtidigt som de får möjlighet att utvecklas. Där är patientsäkerheten hög och vårdköerna korta.

Vi vill göra branschen mer human och tillgänglig, Clara Care är din partner!

Om jobbet

Antal tjänster2
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnClara Care Partner AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning3 månader – upp till 6 månader
Organisationsnummer5594258567
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeSpecialistläkare
YrkesområdeHälso- och sjukvård

Ansökan

Clara Care Partner AB söker två personer till denna tjänst som specialistläkare med placerings i Ängelholm. Om det låter intressant att arbeta som specialistläkare hos Clara Care Partner AB skickar du in din ansökan senast 2025-11-09.

Källa: Arbetsförmedlingen

Relaterade jobb

Oftalmolog/ögonläkare sökes till mottagning för bemanningsuppdrag

Clara Care Partner AB söker två personer till tjänsten som specialistläkare i Jönköping.

2025-10-10

Mer info

Psykiatriker sökes till Vuxenpsykiatrimottagningen Varberg

REGION HALLAND söker en person till tjänsten som specialistläkare i Varberg.

2025-10-10

Mer info

Distriktssköterska sökes till bemanningsuppdrag på vårdcentral

Clara Care Partner AB söker en person till tjänsten som distriktssköterska i Borås.

2025-10-10

Mer info