Publiceringsdatum: 2025-07-09
Är du på jakt efter en karriär inom hälso- och sjukvård? Här är din möjlighet att bli en del av teamet hos REGION DALARNA genom att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad. REGION DALARNA behöver någon som vill arbeta heltid. Om du är tillgänglig för tills vidare, ta en titt på denna jobbannons.
Denna position är tillgänglig i Avesta. REGION DALARNA söker för närvarande efter en person att anställa inom sjuksköterska, grundutbildad-branschen. Ta en titt på deras lediga tjänst för att se om något av dem passar just dig. Här är chansen att bli en del av REGION DALARNA och jobba som sjuksköterska, grundutbildad! Ansök senast söndag den tionde augusti 2025.
Hos oss i Region Dalarna får du ett meningsfullt arbete där du kan göra skillnad. Tillsammans arbetar vi för ett hållbart Dalarna med utvecklingskraft i länets alla delar.
Primärvården är navet i vården och ska bedriva en god och säker vård för våra invånare. Är du sugen på att arbeta i ett högt tempo tillsammans med kompetenta och trevliga medarbetare där patienten är i fokus och där vi vill att du ska trivas och få bidra med kunskap och att utvecklas? Då tycker vi att just du ska söka dig till oss!
Vårdcentral Avesta är en av regionens vårdcentraler och är belägen på lasarettsområdet bredvid den vackra älvpromenaden. Vi har cirka 11000 listade patienter. Hos oss arbetar cirka 65 personer inom olika yrkeskategorier så som läkare, sjuksköterskor, undersköterskor, samtalsterapeuter, medicinska sekreterare, fysioterapeuter/sjukgymnaster, barnmorskor, arbetsterapeuter.
Sjuksköterska/diabetessköterska till Vårdcentral Avesta ArbetsuppgifterHär finns ett arbete där du som sjuksköterska med diabeteskompetens kommer ha ett varierande och roligt jobb med både egen diabetesmottagning och även mottagningsarbete, telefonrådgivning via Tele-Q och övriga arbetsuppgifter som tillhör sjuksköterskor i primärvården. Jobbet innebär både planerade och akuta situationer med patientgrupper i alla åldrar vilket gör dagarna varierande. Arbetstiden är dagtid, måndag till fredag. Som sjuksköterska börjar du dagen 07:45 och slutar 16:15. Arbetstid till 17:15 kommer att förekomma enstaka gånger under ett 4 veckors rullande grundschema.
Det här erbjuder vi dig:
Du ska vara legitimerad sjuksköterska med diabeteskompetens.
Meriterande:
Har du skyddade personuppgifter? Ansök inte via systemet. Kontakta istället rekryterande chef direkt.
Vi använder främst mail (från mejladress: noreply@regiondalarna.se) för att göra utskick och kallelser. Kolla din inkorg och även skräppost/SPAM regelbundet under denna tid för att vara säker på att du får all information från oss.
Om du är eller tidigare har varit anställd i Region (Landstinget) Dalarna kommer vi att ta interna referenser från din nuvarande eller tidigare chef, om du blir aktuell för anställning.
Läs mer om Region Dalarna, vår värdegrund, arbetsmiljö och förmåner, samt vilka kontroller som görs innan anställning: https://www.regiondalarna.se/jobb" rel="noopener noreferrer">Jobba med oss - Region Dalarna
Vi har gjort vårt medieval och vill därför ej bli kontaktade av andra säljbolag eller rekryteringsföretag.
Denna tjänst kräver att du har giltig legitimation för det aktuella yrket. Din yrkeslegitimation kommer att kontrolleras mot Socialstyrelsens register över legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal (HOSP) innan eventuellt erbjudande om anställning. Läs mer här: https://www.socialstyrelsen.se/statistik-och-data/register/halso-och-sjukvardspersonal/" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Registret över legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal (HOSP) - Socialstyrelsen.
Detta arbete innebär direkt och regelbunden kontakt med barn och/eller ungdomar. Innan erbjudande om anställning kan ske, måste du som sökande uppvisa utdrag ur Polisens belastningsregister i obrutet kuvert alternativt via ett digitalt registerutdrag, enligt lag 2013:852 eller 2000:873. Mer information finns här: https://polisen.se/tjanster-tillstand/belastningsregistret/" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Belastningsregistret - begär utdrag (polisen.se).
https://www.regiondalarna.se/jobb-och-utbildning/jobba-med-oss/fackforbund/" rel="noopener noreferrer">Fackförbund - Region Dalarna
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | REGION DALARNA |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | Tills vidare |
Organisationsnummer | 2321000180 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Sjuksköterska, grundutbildad |
Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
REGION DALARNA söker en person till denna tjänst som sjuksköterska, grundutbildad med placerings i Avesta. Om det låter intressant att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos REGION DALARNA skickar du in din ansökan senast 2025-08-10.
Källa: Arbetsförmedlingen
MD International AB (publ) söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Avesta.
2025-07-11
Mer infoREGION DALARNA söker en person till tjänsten som specialistläkare i Avesta.
2025-07-02
Mer infoAB Big Care söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Avesta.
2025-04-15
Mer info