Publiceringsdatum: 2025-12-15
Skulle du vilja jobba inom hälso- och sjukvård? Letar du efter en chans att arbeta som dietist på Aktivera Rehab Sollentuna AB? Nu är det möjligt. Aktivera Rehab Sollentuna AB söker för närvarande efter personal på heltid för en tjänst tills vidare. Kolla in deras jobbannons för mer information.
För detta jobb är Danderyd den angivna tjänsteorten. Om du är intresserad av en karriär inom dietist, ta en titt på den lediga tjänsten som Aktivera Rehab Sollentuna AB erbjuder för att se om det är en matchning. Här är chansen att bli en del av Aktivera Rehab Sollentuna AB och jobba som dietist! Ansök senast onsdag den fjortonde januari 2026.
Leg Dietist till Aktivera Rehab Sollentuna eller Danderyd.
Aktivera Rehab söker nu leg. dietist i Danderyd. Hel eller deltid.
Det är en ny tjänst då vi utökar vår dietist verksamhet. Det är en tillsvidareanställning och tjänstgöringsgraden är flexibel.
Vi bedriver primärvårdsrehabilitering under Region Stockholm. På båda våra mottagningar är vi tillsammans 40 st: dietister, fysioterapeuter, arbetsterapeuter, kiropraktorer och receptionister, som samarbetar för att patienten ska få den absolut bästa vården.
Arbetet kommer att omfatta diagnostik och behandling av besvär som viktproblematik, högt Blodtryck och kolesterol, diabetes, mag och tarmsjukdomar, allergi/ intolerans.
Mottagningsarbetet består främst av individuella besök men även videokonsultationer och grupper.
I hemrehab åker du både självständigt och tillsammans med FT/ AT. Vi tar oss till våra patienter med bil men det finns även möjlighet att cykla. Då du delvis arbetar i patienters hem kan du inte vara överkänslig mot pälsdjur, rökning eller starka dofter som kan förekomma.
Vi har ett kontinuerligt samarbetar med externa vårdgivare i vår omgivning, både vårdcentraler och skolhälsovården.
Hos oss ingår du alltid i ett team runt patienten, det är därför viktigt att du kan samarbeta med samtliga fem yrkesgrupper och ser det som en styrka i vår verksamhet och i ditt arbete. På båda mottagningarna finns dietist kollegor.
Vi är ett positivt team med högt till tak som gillar att både diskutera gemensamma patienter, lära oss av varandra och göra roliga saker tillsammans utanför arbetet.
Båda mottagningarna ligger i fräscha lokaler centralt i närheten av kollektivtrafik E18. Alla behandlare har ett eget rum.
Vi vill gärna veta var du bor, evt uppsägningstid, och i vilken grad du önskar arbeta.
Vänligen skicka din ansökan och CV till: kristian.jorgensen@aktiverarehab.se
Med vänlig hälsning Kristian Jørgensen Verksamhetschef Aktivera Rehab
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Aktivera Rehab Sollentuna AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5567983829 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Dietist |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Aktivera Rehab Sollentuna AB söker en person till denna tjänst som dietist med placerings i Danderyd. Om det låter intressant att arbeta som dietist hos Aktivera Rehab Sollentuna AB skickar du in din ansökan senast 2026-01-14.
Källa: Arbetsförmedlingen
REGION STOCKHOLM söker en person till tjänsten som dietist i Stockholm.
2025-12-09
Mer infoStiftelsen Stockholms Sjukhem söker en person till tjänsten som dietist i Stockholm.
2025-12-04
Mer infoREGION STOCKHOLM söker en person till tjänsten som arbetsterapeut i Stockholm.
2025-12-05
Mer info