Publiceringsdatum: 2026-01-13
Letar du efter ett jobb inom hälso- och sjukvård? Letar du efter en chans att arbeta som undersköterska, hemtjänst och äldreboende på FÖREN BLOMSTERFONDEN? Nu är det möjligt. FÖREN BLOMSTERFONDEN söker någon som vill arbeta deltid under tills vidare. Kanske är det du?
Om du redan bor i närheten av Danderyd, är det här din chans att söka ett spännande jobb Företaget FÖREN BLOMSTERFONDEN erbjuder just nu spännande karriärmöjligheter. Om du vill jobba som undersköterska, hemtjänst och äldreboende har de nu tre lediga jobb - kolla in annonsen för att se om du har rätt erfarenhet. Söker du efter en spännande karriär som undersköterska, hemtjänst och äldreboende? Sök jobbet hos FÖREN BLOMSTERFONDEN senast söndag den femtonde februari 2026 och bli en del av deras team.
Blomsterfonden – för ett tryggare och rikare liv för äldre
Blomsterfonden är en ideell förening som arbetar för att äldre ska få ett tryggt hem, professionell vård och omsorg med en meningsfull vardag.
Vi driver fem seniorboenden med levande social gemenskap, egen hemtjänst och fyra äldreboenden där trygg omsorg står i fokus.
Vårt mål är att ge äldre människor ett rikare liv – fyllt av gemenskap, omtanke och livsglädje. Vårt arbete genomsyras av våra etiska värden: medmänsklighet, delaktighet, tydlighet och ärlighet.
Föreningen grundades 1921 av Alma Hedin. Under hennes ledarskap växte en särskild anda fram – Blomsterfondenandan – som än idag präglar vår verksamhet. Vi för vidare Almas gärning genom att värna om det som är kärnan i varje människoliv: att se individens kapacitet, vilja och känsloliv.
Blomsterfonden arbetar också aktivt för att stödja anhöriga. Vi arrangerar och deltar i olika forum för att sprida kunskap om äldres behov och livssituation.
Vill du vara med och göra skillnad? Bli en Blomsterfondare!
Nu söker vi engagerade kollegor till vårt team på Blomsterfondens vård- och omsorgsboende på Tallgården. Du är utbildad undersköterska och har du erfarenhet av demensvård är det särskilt meriterande.
Vi erbjuder en arbetsplats som är välkomnande, inkluderande och där ditt engagemang gör skillnad. Blomsterfondens medarbetare ska tillhandahålla ett tryggt hem, en värdig vård och en kärleksfull omsorg med en meningsfull tillvaro utifrån de äldres individuella behov.
Inom Blomsterfonden arbetar vi i ett team runt den boende och har anhörigombud, handledare och ombud i etik och bemötande. Du ingår i ett team av undersköterskor med en gruppchef tillika sjuksköterska som närmsta chef.
Välkommen med din ansökan till ett utvecklande jobb med härliga kollegor!
Arbete dag/kväll samt varannan helg enligt schema.
Lön enligt överenskommelse. Blomsterfonden tillämpar individuell lönesättning.
Arbetsplatsen omfattas av kollektivavtal.
Intervjuer sker löpande, så vänta inte med din ansökan!
| Antal tjänster | 3 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | FÖREN BLOMSTERFONDEN |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 8020051465 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Undersköterska, hemtjänst och äldreboende |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
FÖREN BLOMSTERFONDEN söker tre personer till denna tjänst som undersköterska, hemtjänst och äldreboende med placerings i Danderyd. Om det låter intressant att arbeta som undersköterska, hemtjänst och äldreboende hos FÖREN BLOMSTERFONDEN skickar du in din ansökan senast 2026-02-15.
Källa: Arbetsförmedlingen
FÖREN BLOMSTERFONDEN söker fem personer till tjänsten som undersköterska, hemtjänst och äldreboende i Stockholm.
2026-01-14
Mer infoFÖREN BLOMSTERFONDEN söker tre personer till tjänsten som undersköterska, hemtjänst och äldreboende i Stockholm.
2026-01-14
Mer infoAttendo Sverige AB söker en person till tjänsten som vårdbiträde i Gotland.
2025-12-04
Mer info