Leg Arbetsterapeut (Handterapeut) till Aktivera Rehab

Publiceringsdatum: 2026-01-23

Funderar du på att söka jobb inom hälso- och sjukvård? Aktivera Rehab Sollentuna AB söker just nu efter en arbetsterapeut och du kan vara den de letar efter. Om du vill arbeta heltid hos Aktivera Rehab Sollentuna AB, har de just nu en tjänst tills vidare som kan passa dig.

För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Danderyd då det är tjänsteorten. Aktivera Rehab Sollentuna AB söker för närvarande efter en person att anställa inom arbetsterapeut-branschen. Ta en titt på deras lediga tjänst för att se om något av dem passar just dig. Söker du efter en spännande karriär som arbetsterapeut? Sök jobbet hos Aktivera Rehab Sollentuna AB senast söndag den tjugoandra februari 2026 och bli en del av deras team.


Jobbannons

Vill du vara med till att utveckla vår handrehab mottagning? Vi samarbetar med handkirurger som vi bor granna med och där vårt samarbeta säkra en effektiv och väldigt bra vårdkedja.

Vår ambition är att bli Stockholms mest kompetente handrehabteam med ett tydligt samarbeta med handkirurger i vårt närområde.

Det gäller en tillsvidareanställning på vår mottagning i Danderyd, där du blir del av ett humörfyllt, trevligt, kompetent och seriöst team.

Du ska kunna undersöka, diagnostisera och behandla handpatienter.

Behandlingen kan även av utprovning och tillverkning av hårda och mjuka ortoser, träning, ergonomiska råd och stöd till patienter med besvär från händerna.

En fördel - men inte ett krav att du har erfarenheter med behandling av patienter som har genomgått operation.

Hos oss har du möjlighet att komma med egna initiativ för hur du kan hjälpa dina patienter på bästa sätt. Vi är ett positivt team med högt till tak som gillar att både diskutera gemensamma patienter men även göra roliga saker tillsammans utanför arbetet.

Vänligen skicka din ansökan och CV till: kristian.jorgensen@aktiverarehab.se

Med vänlig hälsning Kristian Jørgensen verksamhetschef Aktivera Rehab

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnAktivera Rehab Sollentuna AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5567983829
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeArbetsterapeut
YrkesområdeHälso- och sjukvård

Ansökan

Aktivera Rehab Sollentuna AB söker en person till denna tjänst som arbetsterapeut med placerings i Danderyd. Om det låter intressant att arbeta som arbetsterapeut hos Aktivera Rehab Sollentuna AB skickar du in din ansökan senast 2026-02-22.

Källa: Arbetsförmedlingen

Relaterade jobb

Leg Fysioterapeut (Handterapeut) till Aktivera Rehab

Aktivera Rehab Sollentuna AB söker en person till tjänsten som fysioterapeut/sjukgymnast i Danderyd.

2026-01-23

Mer info

Arbetsterapeut till Aktivera Rehab Danderyd

Aktivera Rehab Sollentuna AB söker en person till tjänsten som arbetsterapeut i Danderyd.

2026-01-23

Mer info

Leg Arbetsterapeut till Nötkärnan Masthugget Rehab i centrala Göteborg

Nötkärnan Masthugget Familjeläkare och Bvc AB söker en person till tjänsten som arbetsterapeut i Göteborg.

2026-01-07

Mer info