Två farmaceuter till Sjukhusapoteket

Publiceringsdatum: 2026-01-30

Letar du efter möjligheter att arbeta inom hälso- och sjukvård? Nu har du chansen att börja jobba som farmaceut/apotekare hos REGION SÖRMLAND. Detta är ett jobb på heltid där REGION SÖRMLAND letar efter någon under tills vidare.

Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Eskilstuna som är tjänsteorten. REGION SÖRMLAND söker för närvarande efter ambitiösa individer som vill utvecklas i rollen som farmaceut/apotekare. Kolla in deras ledig tjänst och se om du har vad som krävs för att bli en del av deras team. Låt REGION SÖRMLAND hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som farmaceut/apotekare! Ansök seast söndag den femtonde februari 2026.


Jobbannons

Läkemedelscentrum, Eskilstuna

Om oss

Välkommen att utveckla och utvecklas hos en av Sörmlands största arbetsgivare!

Nu finns en spännande möjlighet för dig som legitimerad receptarie eller apotekare att arbeta på Sjukhusapoteket i Eskilstuna – ett arbete som gör verklig skillnad för patienterna och ger dig möjlighet till utveckling inom fler delar av vår verksamhet!

Region Sörmland tar över läkemedelsförsörjningen i egen regi första maj 2026. Vi behöver ersättningsrekrytera och söker därför två personer, apotekare eller receptarie, gärna med beredningskompetens. De personer vi söker behöver ha ett stort intresse för läkemedelsförsörjning inom sjukhus.

Läkemedelscentrum har ett övergripande ansvar för läkemedelsfrågor inom regionen och består från 1 maj av tre enheter: Sjukhusapoteket, Klinisk farmaci och en stabsfunktion. Sammanlagt kommer vi att vara cirka 60 personer varav hälften finns på Sjukhusapoteket. Några av sjukhusapotekets medarbetare finns på lasarettet i Nyköping.

Dina arbetsuppgifter

Vi söker nu efter två kollegor som har ett stort intresse av att hjälpa kunder och leverera produkter och tjänster med hög kvalitet. Arbetsuppgifterna kan variera utifrån erfarenhet och intresse. På sjukhusapoteket orderbereds beställningar till alla sjukhus i Sörmland. Sjukhusapotekets farmaceuter beställer också läkemedel på vårdenheter och utför också andra farmaceutiska tjänster ute i vården. Dessutom finns en cytostatika- och en sterilberedningsenhet, där majoriteten av sjukhusapotekets farmaceuter arbetar del av sin arbetstid.

Sjukhusapoteket har ett helt nytt sterilrum som kommer att tas i bruk under våren 2026. Den nya lokalen innebär stora möjligheter att utveckla och utöka den sterila beredningsverksamheten utifrån hälso- och sjukvårdens behov.

Du blir del av en arbetsgrupp med apotekare, receptarier och apoteksassistenter som har god gemenskap och tacklar nya utmaningar tillsammans. Vi kommer att utveckla Sjukhusapoteks tjänster för att möta vårdens behov.

Våra arbetstider varierar mellan cirka kl. 7-16.30, vardagar. Om du är beredare ingår även jourverksamhet.

Din kompetens

Du är legitimerad apotekare eller receptarie, gärna med extemporebehörighet. Du har ett genuint intresse för läkemedelsförsörjningsfrågor. För dig som är legitimerad receptarie men saknar extemporebehörighet kommer vi erbjuda en kurs i extemporetillverkning av läkemedel. Kursen är på 7,5 hp och kommer att ge full extemporebehörighet.

Du är serviceinriktad och har ett brett perspektiv på frågor, tycker om att analysera och lösa problem och vill arbeta med ständiga förbättringar. Samverkan med andra personer är mycket viktigt. Vi lägger stor vikt vid dina personliga egenskaper.

Oavsett erfarenhet kommer du att få en bra introduktion.

Krav på tjänsten/Anställningskrav:

  • Legitimerad apotekare eller legitimerad receptarie.

Meriterande för tjänsten:

  • Erfarenhet av läkemedelsförsörjning
  • Formell beredningskompetens
  • Erfarenhet av läkemedelsberedning.

Anställningsform

Tillsvidareanställning med tillträde enligt överenskommelse.

Information om tjänsten lämnas av

Elisabeth Gustafsson

Agneta Schultz och

Fackliga företrädare söks via kontaktcenter, 0155-24 50 00.

Kom och jobba hos oss på Läkemedelscentrum!

Välkommen med din ansökan, inklusive CV, senast 2026-02-15.

Intervjuer kan komma att ske löpande.

Tjänsten tillsätts under förutsättning att den inte behöver tas i anspråk av redan anställd personal eller att förutsättningarna för rekryteringen ändras.

Se våra förmåner (http://regionsormland.se/jobb-och-utbildning/vara-formaner/)

Följ oss gärna på Facebook (http://facebook.com/regionsormlandJobbahososs/) och Instagram (http://www.instagram.com/region_sormland_jobbahososs/)

Vi har i vissa fall skyldighet att kontrollera om en person förekommer i misstanke- och eller belastningsregistret. Det kan ske på två sätt, endera begär regionen ut uppgiften själv eller också uppmanas du att begära ut utdrag för att kunna visa upp innan anställning. Vi begär i undantagsfall att du visar upp registerutdrag även vid tillsättning av andra tjänster än de som avses ovan. Blir du aktuell för anställning kommer du att informeras om vad som gäller för den tjänst du sökt.

Du som har skyddade personuppgifter bör vara aktsam med vilken information som du delar i din ansökan. Ta kontakt med den kontaktperson som finns angiven i annonsen innan du skickar in din ansökan.

Vi gör aktiva val vid exponering och rekryteringsstöd och undanber oss därför direktkontakt av bemannings- och rekryteringsföretag.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnREGION SÖRMLAND
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer2321000032
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeFarmaceut/Apotekare
YrkesområdeHälso- och sjukvård

Ansökan

REGION SÖRMLAND söker en person till denna tjänst som farmaceut/apotekare med placerings i Eskilstuna. Om det låter intressant att arbeta som farmaceut/apotekare hos REGION SÖRMLAND skickar du in din ansökan senast 2026-02-15.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Två farmaceuter till Sjukhusapoteket

REGION SÖRMLAND söker en person till tjänsten som farmaceut/receptarie i Eskilstuna.

2026-01-30

Mer info

Sjuksköterska till Akutvårdsavdelning, Solna

REGION STOCKHOLM söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Stockholm.

2026-01-29

Mer info

Dietister till specialistvården

REGION SÖRMLAND söker en person till tjänsten som dietist i Nyköping.

2026-01-30

Mer info