Publiceringsdatum: 2026-03-06
Letar du efter ett jobb inom hälso- och sjukvård? Letar du efter en chans att arbeta som läkare på Meliva AB? Nu är det möjligt. Vill du arbeta heltid hos Meliva AB? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst 6 månader eller längre.
För detta jobb är Haninge den angivna tjänsteorten. Meliva AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom läkare. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Bli en del av Meliva AB genom att ansöka till jobbet som läkare senast onsdag den tjugofemte mars 2026.
– Välkommen till Meliva. Vi växer!
För dig som vill kombinera medicinsk bredd med kollegialt samarbete – Arbeta som legitimerad läkare hos Meliva
Vill du arbeta i en verksamhet där kvalitet, omtanke och utveckling går hand i hand?
Hos Meliva får du möjlighet att göra verklig skillnad – i mötet med patienter, tillsammans med kollegor och i hur vi tillsammans utvecklar vården. Nu söker vi en legitimerad läkare till Meliva Haninge, där du får möjlighet att växa i din roll och bidra till en hållbar och meningsfull primärvård.
Som legitimerad läkare hos Meliva blir du en viktig del av vårt läkarteam. Du arbetar huvudsakligen med mottagningsverksamhet och möter patienter i olika åldrar och med varierande hälsobehov – både vid planerade och akuta besök. Även digitala videobesök och viss hemsjukvård kan ingå.
Du samarbetar professionellt med övriga yrkesgrupper på mottagningen och har goda möjligheter att bidra till verksamhetsutveckling, kvalitetssäkring och förbättringsarbete. Vår arbetsmiljö präglas av kollegialt stöd, korta beslutsvägar och en gemensam vilja att leverera vård med kvalitet och omtanke.
Meliva är en bred vårdgrupp med vårdcentraler, BVC, specialistvård och företagshälsa som växer på den svenska marknaden. Som en del av det finska vårdföretaget Mehiläinen har vi lång erfarenhet av att driva vård med hög kvalitet – både fysiskt och digitalt. Vi bygger framtidens vård – mänsklig, lokal och hållbar.
Vår strategi utgår från att kvalitet i vården börjar med dem som ger den. Därför sätter vi arbetsmiljö, ledarskap och kompetens i centrum – inte i marginalen. Vår vision är att vara vårdens bästa arbetsgivare, för att skapa bättre vård för patienten och en välfärd som håller i längden.
Omfattning: Heltid eller deltid
Anställningsform: Vikariat
Placering: Haninge
Lön: Enligt överenskommelse
Vid frågor är du varmt välkommen att kontakta:
Namn: Ulrika Olsson Jansen
Roll: Verksamhetschef
Mail: ulrika.olssonjansen@meliva.se
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Meliva AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 5592090467 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Läkare |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Meliva AB söker en person till denna tjänst som läkare med placerings i Haninge. Om det låter intressant att arbeta som läkare hos Meliva AB skickar du in din ansökan senast 2026-03-25.
Källa: Arbetsförmedlingen
REGION SKÅNE söker två personer till tjänsten som läkare i Malmö.
2026-03-10
Mer infoPrima Vård Sverige AB söker en person till tjänsten som distriktssköterska i Haninge.
2026-03-09
Mer infoPrima Vård Sverige AB söker en person till tjänsten som specialistläkare i Stockholm.
2026-03-06
Mer info