Sjuksköterska, extra, till Ersta Johanneslunds vård- och omsorgsboende

Publiceringsdatum: 2026-03-16

Är du intresserad av att jobba inom hälso- och sjukvård? Här är din möjlighet att bli en del av teamet hos Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers genom att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad. För detta jobb är Haninge den angivna tjänsteorten.

Om du är intresserad av en karriär inom sjuksköterska, grundutbildad, ta en titt på den lediga tjänsten som Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers erbjuder för att se om det är en matchning. Bli en del av Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers genom att ansöka till jobbet som sjuksköterska, grundutbildad senast torsdag den trettionde april 2026.


Jobbannons

Om arbetsplatsen

Ersta äldreboenden är den del av Ersta diakoni och bedriver totalt åtta äldreboenden i Stockholm och Uppsala. Vårt mål är att ge våra boende en trygg och innehållsrik vardag, med aktiviteter, gemenskap och goda och trivsamma måltider. Hos oss ska alla kunna känna sig hemma!

Ersta diakoni har från mars 2026 tagit över driften av Johanneslunds vård- och omsorgsboende i Västerhaninge. Du kan läsa mer om verksamheten här.

Om rollen

Som sjuksköterska hos oss planerar, utför och utvecklar omvårdnadsarbetet. Utifrån individuella mål och behov har du ett nära samarbete med boende, anhöriga, omvårdnadspersonal samt övriga kollegor/chefer. Du fungerar också som coach och arbetsledare för omvårdnadspersonalen och är omvårdnadsansvarig för en avdelning.

Som timvikarie hoppar du in vid behov, till exempel vid sjukfrånvaro eller semestrar. Du får lön för de timmar du arbetar – ett flexibelt jobb som kan kombineras med studier eller annan sysselsättning.

Vem är du?

Vi söker dig som vill utveckla både dig själv och vår verksamhet, och vara en del av ett team där gott bemötande och de boendes välbefinnande står i fokus. Du är trygg i dig själv och i din yrkesroll och tycker om att handleda och lyfta dina kollegor.

Ditt förhållningssätt går hand i hand med Erstas värdegrund att se hela människan.

Din erfarenhet

Vi söker dig som: 

  • är legitimerad sjuksköterska

  • har goda kunskaper i svenska språket i tal och skrift

  • har goda datorkunskaper.

Vi ser gärna att du har erfarenhet av arbete inom äldreomsorgen och med personer med kognitiv svikt.

Övrigt om rekryteringen

Urval sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag. 

Inför anställning kommer vi att begära utdrag ur misstanke- och belastningsregistret.

Kontaktperson: Jeanette Stenberg, Verksamhetschef, jeanette.stenberg@erstadiakoni.se

Facklig kontaktperson: Vårdförbundet Ersta diakoni, vardforbundet@erstadiakoni.se

Sista ansökningsdag: 2026-04-30

Observera att vi inte tar emot ansökningar via e-post.

Varmt välkommen med din ansökan!

Om jobbet

Antal tjänster1
FöretagsnamnIdeella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers
LönFast månads- vecko- eller timlön
Organisationsnummer8020006717
Typ av anställningBehovsanställning
YrkeSjuksköterska, grundutbildad
YrkesområdeHälso- och sjukvård

Ansökan

Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers söker en person till denna tjänst som sjuksköterska, grundutbildad med placerings i Haninge. Om det låter intressant att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos Ideella Fören Ersta Diakonisällskap Med Firmaers skickar du in din ansökan senast 2026-04-30.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Specialistundersköterska till Höjdens vård- och omsorgsboende

Skellefteå kommun söker två personer till tjänsten som undersköterska, hemtjänst och äldreboende i Skellefteå.

2026-03-17

Mer info

Sjusköterskor för vikariat till Edö vård- och omsorgsboende i Farsta

Stockholms kommun söker fyra personer till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Stockholm.

2026-03-11

Mer info

Undersköterska till Bagaregårdens Vård- och omsorgsboende

GÖTEBORGS KOMMUN söker två personer till tjänsten som undersköterska, hemtjänst och äldreboende i Göteborg.

2026-03-11

Mer info