Publiceringsdatum: 2025-06-13
Har du övervägt att arbeta inom hälso- och sjukvård-branschen? Det är nu möjligt för dig att få jobb som specialistläkare hos REGION SKÅNE. REGION SKÅNE söker någon som vill arbeta heltid under tills vidare. Kanske är det du?
För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Helsingborg då det är tjänsteorten. Om du letar efter en spännande karriär inom specialistläkare-branschen, har REGION SKÅNE just nu tre lediga jobb som kan vara av intresse. Bli en del av teamet hos REGION SKÅNE som specialistläkare genom att ansöka senast tisdag den åttonde juli 2025.
Gör skillnad. Varje dag.
Vi söker överläkare till Verksamhetsområde anestesi operation intensivvård (AnOpIVA) i Helsingborgs lasarett och Ängelholms sjukhus. Vi är en universitetssjukvårdsenhet med aktiv forskning- och utbildning, samt HBO-verksamhet.
Du kommer arbeta både på Helsingborgs lasarett och Ängelholms sjukhus där individuella önskemål balanseras mot verksamhetens behov. Du deltar aktivt i fortbildning och med att driva verksamheten framåt samt har kompetensen att bemanna alla verksamhetens jourlinjer inklusive bakjour.
Du som söker är legitimerad läkare med behörighet att verka inom svensk sjukvård och har specialistkompetens i område anestesi och intensivvård. Därtill har du heltidstjänstgöring om minst fem år (dokumenterad effektiv tid) och klinisk skicklighet samt självständighet inom område anestesi och intensivvård. Disputation och/eller specialistexamen kan tillgodoräknas sammanlagt motsvarande sex månaders klinisk tjänstgöring.
Det krävs även:
Gällande dina personliga kompetenser så värderar du teamarbete med patienten i centrum som en självklarhet. Du visar gott omdöme, har god samarbetsförmåga och tar gärna egna initiativ för att utveckla dig själv och människorna i din närhet. Stor vikt läggs vid personlig lämplighet.
Vid en universitetssjukvårdsenhet krävs att läkare har pedagogisk erfarenhet och utbildning. Denna kan du ha förvärvat genom handledning av exempelvis sjuksköterske- och läkarstudenter samt läkare under utbildning och som bi- eller huvudhandledare av doktorander. Beskriv tydligt i ansökan genomgångna eller planerade pedagogiska kurser, erfarenhet av handledning och undervisning på olika nivåer.
I samband med att du skickar in din ansökan ska du fylla i frågeformuläret som måste vara fullständigt och korrekt ifyllt. Du behöver även bifoga dina handlingar digitalt, se under Övrigt vilka handlingar du behöver skicka med. För att vi ska kunna bedöma din ansökan måste den vara komplett.
Förutom den elektroniska ansökan ska sökande bifoga läkarlegitimation och specialistkompetensbevis. Gällande tjänst som biträdande överläkare och överläkare ska även tjänstgöringsintyg bifogas. För överläkartjänst kan även krävas examensbevis gällande disputation, intyg om docentur och publikationslista (uppdelat på originalpublikationer, översiktsartiklar och övriga publikationer). OBS! Dessa digitala handlingar skickas vidare för sakkunnigbedömning, därför ska de medfölja din ansökan. Utomnordiska avhandlingar ska bifogas ansökan och vara bedömda av Universitets- och högskolerådet. Vid eventuella frågor, mejla till: rekryteringsservice.gsf.rs@skane.se
Region Skåne finns till för att alla som bor i Skåne ska må bra och känna framtidstro. Genom gränslösa samarbeten och omtanke skapas de bästa förutsättningar för ett hälsosamt liv inom näringsliv, kollektivtrafik, kultur och hälso- och sjukvård i Skåne. Tillsammans gör vi livet mera möjligt.
Helsingborgs lasarett är en mångsidig arbetsplats med puls. Här bedriver vi akutsjukvård och specialistsjukvård dygnet runt. De flesta medicinska specialiteterna är representerade och det finns både intensivvård, förlossning och neonatalvård. Vi har även verksamhet på sjukhusen i Ängelholm och Landskrona. I Ängelholm utför vi en stor del av våra planerade operationer.
Vi är en lärande organisation i ständig utveckling. Hos oss får du goda möjlighet att växa och bredda ditt perspektiv i tvärprofessionella samarbeten med kollegor från olika verksamheter. Möjligheterna att kombinera forskning med kliniskt arbete är mycket goda och spännande forskningsprojekt bedrivs inom flera områden. Vi har ett omfattande utbildningsuppdrag, hos oss genomgår många av morgondagens kollegor sin kliniska utbildning.
På https://www.skane.se/ledigajobb kan du se i vilket skede Region Skånes rekryteringar befinner sig och hur många som har sökt tjänsterna.
Till bemannings- och rekryteringsföretag och till dig som är försäljare: Vi undanber oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.
Antal tjänster | 3 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | REGION SKÅNE |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | Tills vidare |
Organisationsnummer | 2321000255 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Specialistläkare |
Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
REGION SKÅNE söker tre personer till denna tjänst som specialistläkare med placerings i Helsingborg. Om det låter intressant att arbeta som specialistläkare hos REGION SKÅNE skickar du in din ansökan senast 2025-07-08.
Källa: Arbetsförmedlingen
REGION SKÅNE söker två personer till tjänsten som specialistläkare i Ystad.
2025-06-23
Mer infoREGION SKÅNE söker två personer till tjänsten som anestesisjuksköterska i Lund.
2025-06-19
Mer infoVÄSTRA GÖTALANDSREGIONEN söker två personer till tjänsten som undersköterska, vård- och specialavdelning och mottagning i Skövde.
2025-06-24
Mer info