Publiceringsdatum: 2025-11-24
Söker du efter ett jobb inom hälso- och sjukvård-sektorn? Aleris Sjukvård AB söker just nu efter en sjuksköterska, grundutbildad och du kan vara den de letar efter. Detta är ett jobb på deltid där Aleris Sjukvård AB letar efter någon under 3 månader – upp till 6 månader.
Helsingborg är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Aleris Sjukvård AB har just nu en ledig tjänst som sjuksköterska, grundutbildad. Om du vill ta din karriär till nästa nivå, ta en titt på deras jobbannons och se om jobbet passar dig! Har du vad som krävs för att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos Aleris Sjukvård AB? Ansök innan onsdag den trettonde maj 2026 och ta reda på det!
Vill du arbeta på en arbetsplats där patientens bästa står i centrum? Brinner du, precis som vi, för service och ett gott bemötande? Vill du arbeta självständigt men ändå ha tryggheten med kollegor runt dig? Då kan den här tjänsten vara något för dig!
Om oss
Aleris Ögon Helsingborg är en liten och välrenommerad klinik som erbjuder både mottagning och kirurgiska ingrepp inom ögonsjukvård. Vi strävar efter att ge våra patienter den bästa möjliga vården, och vi är stolta över vår moderna utrustning och vårt professionella team. Dina kollegor kommer att bestå av optiker, ögonsjuksköterskor, sjuksköterskor, undersköterskor samt läkare.
Som sjuksköterska hos oss arbetar du i en varierad roll där både patientnära och administrativa uppgifter ingår.Vi söker dig som inte bara vill utföra ditt arbete – utan också utvecklas inom yrket, ta mer ansvar över tid och vara med och forma framtidens klinik. Arbetsuppgifterna inkluderar bl.a:
Som medarbetare på Aleris får du tillgång till en rad olika förmåner som stödjer dig både i arbetsliv och privat. Vi strävar efter att skapa de bästa möjliga förutsättningarna för dig att trivas och utvecklas. Läs mer om våra förmåner här." rel="nofollow" target="_BLANK">https://eur02.safelinks.protection.outlook.com/?url=https%3A%2F%2Fkarriar.aleris.se%2Fpages%2Fformaner-hos-aleris&data=05%7C02%7Cjessica.x.moller%40aleris.se%7C78349bc35aa94dc0800808de2b4ef178%7Cf31685f55212437da957a48db44454da%7C0%7C0%7C638995815510567533%7CUnknown%7CTWFpbGZsb3d8eyJFbXB0eU1hcGkiOnRydWUsIlYiOiIwLjAuMDAwMCIsIlAiOiJXaW4zMiIsIkFOIjoiTWFpbCIsIldUIjoyfQ%3D%3D%7C0%7C%7C%7C&sdata=PhWKUNfJIdXZzOMJp5K2z83LGl2gxQcsaS20nYVje3A%3D&reserved=0">här. Att arbeta hos oss innebär: - En stimulerande och utvecklande arbetsmiljö - Arbeta med modern utrustning och ha goda resurser för att utföra ditt arbete - Möjlighet att arbeta i ett engagerat och kompetent team
Har du tidigare erfarenhet inom ögonsjukvård är det meriterande, men inte ett krav – vi värdesätter rätt inställning och en vilja att lära.Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet. Du ska vara empatisk, noggrann och ha förmågan att hantera varierande arbetsuppgifter i en dynamisk miljö.
Anställningsvillkor Anställningsform: Vikariat tom 26-05-31, med möjlighet till förlängning. Omfattning: 75% Tillträde: Enligt överenskommelse Lön: Individuell lönesättning Kollektivavtal finns
Låter det som denna tjänst passar dig? Skicka din ansökan med CV och personligt brev senast den 31 december. Urval sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum, så vänta inte med att skicka in din ansökan!
För frågor om tjänsten, kontakta enhetschef Jessica Möller jessica.x.moller@aleris.se
Välkommen till Aleris Ögon Helsingborg– där din kompetens gör skillnad!
Aleris har tio ögonmottagningar från Umeå i norr till Malmö i söder. Vi håller erkänt hög medicinsk kvalitet och har mycket nöjda patienter. Vår erfarna personal genomför cirka 60 000 mottagningsbesök och 20 000 kataraktoperationer per år. Vi diagnostiserar och behandlar flera olika ögonsjukdomar. På några kliniker gör vi polikliniska operationer, injektioner i glaskroppen, har ortoptistverksamhet och är specialiserade på torra ögon.
Anställningsform: Vikariat, tom 26-05-31, med goda chanser till förlängning. Omfattning: Deltid Tillträde: Enligt överenskommelse Lön: Individuell lönesättning Kollektivavtal finns
Vi ser fram emot din ansökan, urvalet kommer att ske löpande så vänta inte med din ansökan.
Varmt välkommen!
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Aleris Sjukvård AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 3 månader – upp till 6 månader |
| Organisationsnummer | 5560688425 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Sjuksköterska, grundutbildad |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Aleris Sjukvård AB söker en person till denna tjänst som sjuksköterska, grundutbildad med placerings i Helsingborg. Om det låter intressant att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos Aleris Sjukvård AB skickar du in din ansökan senast 2026-05-13.
Källa: Arbetsförmedlingen
Team Hälsa i Göteborg AB söker en person till tjänsten som fysioterapeut/sjukgymnast i Mölndal.
2025-12-05
Mer infoFalck Sverige AB söker en person till tjänsten som psykolog i Västerås.
2025-12-04
Mer infoSynsam Group Sweden AB söker en person till tjänsten som optiker i Göteborg.
2025-12-05
Mer info