Publiceringsdatum: 2025-04-01
Söker du efter ett jobb inom hälso- och sjukvård-sektorn? Det är nu möjligt för dig att få jobb som apotekare hos Apotekstjänst Sverige AB. Apotekstjänst Sverige AB söker en medarbetare på heltid som vill arbeta tills vidare. Kan det vara du?
Denna position är tillgänglig i Lidingö. Företaget Apotekstjänst Sverige AB erbjuder just nu spännande karriärmöjligheter. Om du vill jobba som apotekare har de nu fem lediga jobb - kolla in annonsen för att se om du har rätt erfarenhet. Apotekstjänst Sverige AB letar efter erfaren apotekare som kan ansluta till deras team. Sista ansökningsdag är onsdag den trettionde april 2025.
Apotekstjänst är ett entreprenöriellt och växande företag som specialiserar sig på produktion av dosförpackade läkemedel. Vi levererar dosläkemedel till cirka 200 000 patienter från vår moderna produktionsanläggning i Lidingö i Stockholm. Apotekstjänst har under de senaste åren vunnit flera stora avtal och nu söker vi nya engagerade medarbetare som vill vara med i den fortsatta utvecklingen.
Vill du kombinera din farmaceutiska kompetens med en utvecklande ledarroll i en dynamisk produktionsmiljö? Hos oss får du möjlighet att leda och påverka den dagliga driften samtidigt som du utvecklas tillsammans med verksamheten.
Dina arbetsuppgifter:
· Stödja gruppcheferna i att nå uppsatta mål och leda och fördela det dagliga arbetet.
· Med positivitet och energi coacha och bidra till god stämning i arbetsgruppen.
· Tillsammans med gruppcheferna hålla i pulsmöten och andra produktionsmöten.
· Samtliga operativa farmaceutiska arbetsuppgifter på avdelningen, bland annat godkänna helförpackningar, godkänna dosunderlag samt korrigera dospåsar.
Du är legitimerad apotekare eller receptarie och har ett tydligt intresse för ledarskap. Du trivs med att arbeta operativt, är kommunikativ och drivs av att lösa problem och nå resultat tillsammans med andra.
· Legitimerad apotekare eller receptarie.
· Goda kunskaper i svenska i såväl tal som skrift.
· Tidigare erfarenhet av chefs- eller arbetsledarroll är meriterande.
· Erfarenhet inom dos, läkemedelsproduktion eller e-handel är meriterande.
Tjänsten är en heltidsanställning. Arbetet är förlagt till vardagar mellan 07:00 och 19:00.
Placeringsort: Gåshaga, Lidingö.
Skicka din ansökan senast 2025-04-30 till jobb@apotekstjanst.se och märk mejlet med ”Teamleader Farmaci”. Vi intervjuar löpande, så vänta inte!
Frågor? Kontakta Driftchef Farmaci William Lindgren på william.lindgren@apotekstjanst.se
Antal tjänster | 5 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | Apotekstjänst Sverige AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | Tills vidare |
Organisationsnummer | 5565774097 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Apotekare |
Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Apotekstjänst Sverige AB söker fem personer till denna tjänst som apotekare med placerings i Lidingö. Om det låter intressant att arbeta som apotekare hos Apotekstjänst Sverige AB skickar du in din ansökan senast 2025-04-30.
Källa: Arbetsförmedlingen
Apoteket AB söker en person till tjänsten som receptarie i Tierp.
2025-04-16
Mer infoApotek Hjärtat AB söker en person till tjänsten som apotekare i Linköping.
2025-03-25
Mer infoTalangbron Sverige AB söker en person till tjänsten som apotekare i Nyköping.
2025-04-10
Mer info