Publiceringsdatum: 2026-03-24
Söker du efter ett jobb inom hälso- och sjukvård-sektorn? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som anestesisjuksköterska hos REGION ÖSTERGÖTLAND. REGION ÖSTERGÖTLAND söker någon som vill arbeta heltid under tills vidare. Kanske är det du?
Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Linköping som är tjänsteorten. REGION ÖSTERGÖTLAND behöver fler anställda som stödjer arbetet inom anestesisjuksköterska. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Du har fortfarande tid att söka jobbet som anestesisjuksköterska hos REGION ÖSTERGÖTLAND om du sickar in din ansökan senast sista ansökningsdag som är tisdag den tjugoåttonde april 2026.
Vill du jobba med ett varmt gäng på vår dagkirurgiverksamhet, där vi arbetar nära varandra och gör skillnad för våra patienter varje dag?
Kvinnokliniken vid Universitetssjukhuset i Linköping/Motala arbetar med samtliga verksamhetsgrenar tillhörande kvinnosjukvården: Alla former av gynekologisk öppen- och slutenvård med profilering mot högspecialiserad vård, cancerkirurgi, dagkirurgi, infertilitetsbehandlingar samt all typ av obstetrik inklusive mödrahälsovård.
Kvinnokliniken i Linköping tillhandahåller vård för patienter i behov av avancerad kvinnosjukvård från hela Sydöstra sjukvårdsregionen samt bedriver sedan många år avancerad kirurgi/specialistvård för kvinnor från hela landet som drabbats av skador i underlivet vid förlossning.
För livet framåt. Region Östergötland har höga ambitioner och ett ansvarsfullt uppdrag. Det handlar om hälsa och vård, om vår regions utveckling och om dem som lever och vistas här. Vi vill fortsätta att vara i framkant, med vård, forskning och utbildning. Det innebär att våga tänka nytt – och att ha de bästa medarbetarna. Därför erbjuder vi unika möjligheter till vidare lärande och satsar på moderna miljöer med effektiva system och verktyg. Många av oss möter patienter och närstående, andra skapar förutsättningarna för livsviktiga insatser. Hos oss jobbar fantastiska människor mot samma mål – att göra skillnad på riktigt, och för livet framåt.
Detta är en spännande tjänst som anestesisjuksköterska som både innefattar ett NHV-uppdrag för förlossningskador som utförs på centraloperation samt en dagkirurgiverksamhet på gynekologiska mottagningen på Kvinnokliniken US. Där vi arbetar med både mindre och lite större gynekologiska operationer i sedering. Vi har även egen post-operativ vård. Arbetet är mycket självständigt och ansvarsfullt, där du har möjligheter att utveckla rutiner och arbetssätt.
Vilka är vi? Vår medarbetargrupp består av grundutbildade sjuksköterskor, specialistsjuksköterskor inom operation och anestesisjukvård, specialistundersköterskor samt överläkare inom gynekologi.
Vi värdesätter trivsel på jobbet och arbetet genomsyraas av hög kvalitet och ett fint omhändertagande av patienten.
Vi arbetar nära varandra och behöver ha en god kommunikation för att lyckas lösa de uppgifter vi möter i vardagen. Därmed passar tjänsten dig som trivs med samarbete och är lyhörd samt kommunikativ till både kollegor, patienter och anhöriga.
Går du och funderar på något nytt i din karriär? Vi träffar dig gärna och presenterar våra verksamheter. Om du vill vara med en dag och se hur vår verksamhet fungerar, hör gärna av dig!
Du är en erfaren sjuksköterska som har en specialistutbildning med inriktning mot anestesivård samt med några års erfarenhet inom yrket.
Som person är du målmedveten och gillar nya utmaningar. Du är trygg, självgående och strukturerad och kan planera, organisera och prioritera arbetet. I din yrkesroll har du lätt för att anpassa dig till ändrade omständigheter och ser möjligheter i förändringar.
Då du arbetar i ständig dialog med patienter, anhöriga, kollegor och andra verksamheter är det ett krav att du har goda kunskaper i det svenska språket i tal och skrift. Du behöver också kunna hantera olika IT-system för att kunna utföra det dagliga vårdarbetet.
Vi erbjuder en heltidstjänst med tillträde enligt överenskommelse. Arbetet innebär dagtjänstgöring måndag-fredag och du är ledig alla helgdagar.
Inför anställning i ett patientnära arbete inom Region Östergötland kommer du att få fylla i en https://ledsys.lio.se/Document/Document?DocumentNumber=54500.
Varmt välkommen in med din ansökan! Om du behöver hjälp med att registrera i systemet, kontakta kundtjänst Stöd och service, 010-103 60 00, under kontorstid.
Till bemannings-, förmedlings- och rekryteringsföretag och till dig som är försäljare:
Vi undanber oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings-, förmedlings- och rekryteringsföretag samt andra externa aktörer och försäljare av ytterligare jobbannonser. Region Östergötland har upphandlade avtal.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | REGION ÖSTERGÖTLAND |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 2321000040 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Anestesisjuksköterska |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
REGION ÖSTERGÖTLAND söker en person till denna tjänst som anestesisjuksköterska med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som anestesisjuksköterska hos REGION ÖSTERGÖTLAND skickar du in din ansökan senast 2026-04-28.
Källa: Arbetsförmedlingen
REGION UPPSALA söker en person till tjänsten som anestesisjuksköterska i Uppsala.
2026-03-26
Mer infoREGION SKÅNE söker en person till tjänsten som anestesisjuksköterska i Kristianstad.
2026-03-02
Mer infoREGION VÄSTERNORRLAND söker en person till tjänsten som arbetsterapeut i Sollefteå.
2026-03-04
Mer info