Leg. Sjuksköterska med utökat ansvar, Lund

Publiceringsdatum: 2026-02-13

Har du övervägt att arbeta inom hälso- och sjukvård-branschen? Abello Hemtjänst AB är på jakt efter en skicklig sjuksköterska, grundutbildad och du kan vara rätt person för jobbet. Abello Hemtjänst AB söker en medarbetare på heltid som vill arbeta tills vidare. Kan det vara du?

Lund är platsen där denna position är ledig. Abello Hemtjänst AB söker för närvarande efter ambitiösa individer som vill utvecklas i rollen som sjuksköterska, grundutbildad. Kolla in deras ledig tjänst och se om du har vad som krävs för att bli en del av deras team. Sök jobbet som sjuksköterska, grundutbildad hos Abello Hemtjänst AB och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast söndag den första mars 2026.


Jobbannons

Vill du vara med och bygga upp vår verksamhet? Vi söker dig som är Legitimerad Sjuksköterska med behörighet att verka inom svensk sjukvård samt har erfarenhet av att arbeta med hemsjukvård inom ordinärt boende. Vi ser gärna att du har minst 5 års erfarenhet av arbetet och bra samarbetsförmåga. Du behärskar svenska språket i tal och skrift, har kanske ett eller flera andra språk. Du ska ha fokus på individen, se deras behov och vara flexibel inom deras beslut. Det är viktigt att du kan samarbeta med andra och är lyhörd till de behov och förändringar som kan uppstå. Är du engagerad och tycker ditt arbete med andra människor ger dig ett värde? Då är du välkommen med din ansökan till oss! Arbetet utförs vardagar 7-16, med enstaka undantag.

Om oss Abello hemtjänst – vi är en pålitlig hemtjänst som ger stöd enligt biståndsbeslut från kommunen. Utöver hemtjänst levererar vi hemsjukvård och hushållsnära tjänster. Vi samarbetar i team – vi utvecklas tillsammans och arbetar mot gemensamma mål. Vi har ett HSL-team bestående av sjuksköterskor, arbets - och fysioterapeut.

Du kommer ansvara för HSL-Teamet i Lund som består av ett antal sjuksköterskor, Fysio- och Arbetsterapeut. Det innebär schemaläggning, arbetsprocesser och samarbete med SOL-teamet.

Teamet och vårt samarbete är viktiga delar i vår kultur. Tillsammans fokuserar vi på att se lösningar och att alltid se till patientens bästa. Problem löser vi och lär av. Du har ett nära samarbete med enhetschefer, övriga i HSL-teamet samt omvårdnadspersonal. Det innebär bland annat att handleda/utbilda omvårdnadspersonal och utföra sedvanliga sjuksköterska uppgifter. Hos oss får du stor frihet och du måste kunna arbeta både självständigt och i team. Vi har korta beslutsvägar och lägger stor vikt vid personlig tillämplighet och din förmåga att se till helheten.

Om dig Du har ett varmt hjärta och ett stort engagemang, tycker om utmaningar och brinner för att arbeta med människor i behov av stöd. Vi sätter alltid patientens behov behov först och våra dagar präglas av detta samtidigt som vi erbjuder stor möjlighet att självständigt lägga planeringen av vårdinsatserna. Hos oss har du möjlighet och frihet att planera dina dagar på bästa sätt.

Dina arbetsuppgifter Det huvudsakliga uppdraget som Legitimerad Sjuksköterska inom Abello hemsjukvård innebär för dig att:

  • teamansvar HSL-team

  • ha ett professionellt förhållningssätt, det betyder att du alltid har god kvalitet i vård och bemötande.

  • dokumentera i Lifecare för att säkerställa att vi håller hög kvalité och leveranssäkerhet. Digital signering av HSL insatser sker i APPVA - för att säkerställa god vård och omsorg, samt se till att HSL gruppen har samma kvalité.

  • vara flexibel och utvecklingsinriktad.

  • ta eget ansvar och ha förmåga att samarbeta.

  • erfarenhet och kunskap i journalsystemet Lifecare är meriterande.

  • medverka i uppföljningsmöte med uppdragsgivare, inklusive framtagande av material till patientsäkerhetsberättelse och verksamhetsberättelse.

Ansökningarna kommer att gås igenom och besvaras i turordning, löpande. Vid frågor om tjänsten går det bra att mejla till Operativ chef Zemka; zemka.zejnic@abello.se

Din profil Leg. sjuksköterska Körkort B

Meriterande Sjuksköterska - minst 5 års erfarenhet

Lön

Fast månadslön.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnAbello Hemtjänst AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5591266357
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeSjuksköterska, grundutbildad
YrkesområdeHälso- och sjukvård

Ansökan

Abello Hemtjänst AB söker en person till denna tjänst som sjuksköterska, grundutbildad med placerings i Lund. Om det låter intressant att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos Abello Hemtjänst AB skickar du in din ansökan senast 2026-03-01.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

VårdIX söker Leg.Sjuksköterska till Lund

VårdIX AB söker två personer till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Lund.

2026-02-05

Mer info

Sjuksköterska till Forenede Care i Lund – var med när vi formar något nytt

Forenede Care AB söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Lund.

2026-01-15

Mer info

Sommarvikariat röntgensjuksköterska till Bild och funktion i Lund

REGION SKÅNE söker sex personer till tjänsten som röntgensjuksköterska i Lund.

2026-01-22

Mer info