Publiceringsdatum: 2025-03-14
Har du övervägt att arbeta inom hälso- och sjukvård-branschen? Vill du ta steget att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN? Nu har du möjligheten. Sök nu om du är intresserad av att arbeta deltid hos REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN under 11 dagar upp till 3 månader. De letar just nu efter nya medarbetare.
Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Östersund som är tjänsteorten. REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som sjuksköterska, grundutbildad. De har just nu ett ledigt jobb som sjuksköterska, grundutbildad som kan vara av intresse för dig. Har du vad som krävs för att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN? Ansök innan söndag den fjärde maj 2025 och ta reda på det!
På Östersunds specialistklinik för rehabiliteringsmedicin är vi huvudaktör för rehabilitering i Jämtland/Härjedalens region och har i uppdrag att rehabilitera vuxna personer med stroke- och hjärnskador samt neurologiska sjukdomar och ortopediska skador och att arbeta som sjuksköterska blir därför både omväxlande och utvecklande.
Verksamheten bedrivs i väl inarbetade team där läkare, neuropsykologer, fysioterapeuter, arbetsterapeuter, sjuksköterskor, undersköterskor, kuratorer och sekreterare ingår och där din medicinska kompetens som sjuksköterska betyder mycket för rehabiliteringsarbetet. Bland dina framtida kollegor återfinns flertalet med lång erfarenhet och kompetens och du blir del av ett härligt gäng som har en helhetssyn på verksamheten och som lär och peppar av varandra.
Kliniken är belägen ca två km från Östersunds sjukhus och delar byggnad med smärtmottagningen, smärtrehabiliteringen samt reumatologimottagningen. I nära anslutning återfinns skogs-, och friluftsområde såväl som Östersunds vintersportstadion som med skid- och löparspår erbjuder både patienter och anställda en fin utemiljö med möjlighet till träning.
Hos oss möter du patienter med olika diagnoser och att arbeta som sjuksköterska på rehabiliteringsavdelningen innefattar att aktivt delta i och tillsammans med övriga teamet föra patienternas rehabiliteringsprocess framåt. Du har också en given roll i omvårdnaden av patienterna i nära samarbete med våra undersköterskor på vår avdelning som förnärvarande består av 16 vårdplatser för inneliggande patienter.
Du kommer under sommaren att bemanna vår avdelning under nattetid under perioden 2025-06-01 till 2025-08-31
Vi söker dig som är legitimerad sjuksköterska och är intresserad av att arbeta med rehabilitering och utvecklingsfrågor, har god samarbetsförmåga och ett förtroendeskapande arbetssätt.
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Deltid |
Företagsnamn | REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 11 dagar - upp till 3 månader |
Organisationsnummer | 2321000214 |
Typ av anställning | Sommarjobb / feriejobb |
Yrke | Sjuksköterska, grundutbildad |
Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN söker en person till denna tjänst som sjuksköterska, grundutbildad med placerings i Östersund. Om det låter intressant att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN skickar du in din ansökan senast 2025-05-04.
Källa: Arbetsförmedlingen
AdatoCare AB söker två personer till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Partille.
2025-04-24
Mer infoKlara D AB söker fyra personer till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Ulricehamn.
2025-04-24
Mer infoAlmia AB söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Sandviken.
2025-04-21
Mer info