Publiceringsdatum: 2025-05-07
Är du intresserad av att jobba inom hälso- och sjukvård? Nu har du chansen att börja jobba som tandläkare hos REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN. Intresserade sökes för deltid-jobb hos REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN - är du intresserad? De letar efter någon som vill jobba tills vidare.
För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Östersund då det är tjänsteorten. Om du är intresserad av en karriär inom tandläkare, ta en titt på den lediga tjänsten som REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN erbjuder för att se om det är en matchning. Låt REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som tandläkare! Ansök seast lördag den trettioförsta maj 2025.
Nu söker vi en tandläkare till Tandakuten i Region Jämtland Härjedalen. Tandakuten ligger på campusområdet i Östersund och öppnades i september 2018. Tandakuten har tre behandlingsrum, en reception och ett väntrum. Övriga utrymmen delas med Folktandvården Campus.
Här erbjuds du som har erfarenhet och är trygg i din yrkesroll en utmaning. Som tandläkare på Tandakuten kommer du fylla en viktig uppgift och bli uppskattad, då kliniken förbättrar tillgängligheten till tandvård för patienter med akuta besvär.
Tandakuten ligger vägg i vägg med Folktandvården Campus, och bemannas under veckorna till stor del av fast anställd personal och under helgerna av personal från bland annat andra kliniker.
Tjänsten är på deltid (50%) men kan kombineras med tjänstgöring på Folktandvården Campus eller någon av våra andra kliniker.
Som tandläkare på Tandakuten arbetar du med både vuxen- och barntandvård. Tjänstgöring på en jourklinik innebär att du som söker förväntas ha yrkeserfarenhet och att du är trygg i din yrkesroll. Vi vill att du är flexibel och har förmågan att skapa goda relationer med såväl övriga medarbetare som patienter. Vi ser gärna att du gillar rollen som handledare till mer oerfarna kollegor då våra nyexaminerade medarbetare gör en del av sin introduktion på Tandakuten.
Personlig och yrkesmässig utveckling är viktigt. Du erbjuds därför att i dialog med din chef årligen göra en plan för individuell kompetensutveckling.
Tillträde enligt överenskommelse. Provanställning kan komma att tillämpas. Urval och intervjuer kan ske löpande vilket innebär att tjänsten kan komma att tillsättas innan ansökningstiden gått ut.
Folktandvården i länet har femton allmäntandvårdskliniker, varav fyra kliniker är belägna i Östersundsområdet och resterande i övriga delar av länet. I Östersund finns specialisttandvård som också är en del i folktandvårdens verksamhet. För medarbetarna i Folktandvården Region Jämtland Härjedalen erbjuds olika förmåner som t.ex:
https://regionjh.se/jobbfolktandvarden
Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför vänligt men bestämt kontakt med annonssäljare eller andra säljare av rekryteringstjänster.
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Deltid |
Företagsnamn | REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | Tills vidare |
Organisationsnummer | 2321000214 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Tandläkare |
Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN söker en person till denna tjänst som tandläkare med placerings i Östersund. Om det låter intressant att arbeta som tandläkare hos REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN skickar du in din ansökan senast 2025-05-31.
Källa: Arbetsförmedlingen
REGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN söker en person till tjänsten som tandsköterska i Östersund.
2025-05-07
Mer infoREGION JÄMTLAND HÄRJEDALEN söker en person till tjänsten som tandläkare i Härjedalen.
2025-04-22
Mer infoREGION VÄSTERBOTTEN söker två personer till tjänsten som tandläkare i Vilhelmina.
2025-04-22
Mer info