Publiceringsdatum: 2026-01-22
Vill du arbeta inom hälso- och sjukvård-branschen? Letar du efter en chans att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad på Diaverum Sweden AB? Nu är det möjligt. Diaverum Sweden AB söker efter en ny anställd på heltid under tills vidare som är redo att ta sin karriär till nästa nivå.
Om du redan bor i närheten av Solna, är det här din chans att söka ett spännande jobb Diaverum Sweden AB söker för närvarande efter ambitiösa individer som vill utvecklas i rollen som sjuksköterska, grundutbildad. Kolla in deras ledig tjänst och se om du har vad som krävs för att bli en del av deras team. Sök jobbet som sjuksköterska, grundutbildad hos Diaverum Sweden AB och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast lördag den tjugoförsta februari 2026.
På vår klinik i Solna erbjuder vi hemodialys och bästa möjliga vård baserat på patienternas individuella medicinska behov och med stort fokus på att våra patienter skall känna sig delaktiga och involverade i sin behandling. Vi utför dialysbehandlingar på uppdrag av och i nära samarbete med våra beställare.
Spännande och mycket utvecklande tjänster till dig som vill göra skillnad i våra patienters liv. Du kommer att bli en viktig del av ett mycket professionellt och engagerat team bestående av läkare, sjuksköterskor, undersköterskor och biträde. Teamandan är stark och det är laget före jaget som genomsyrar arbetsklimatet på vår klinik. Solna ligger i nära anslutning till Sundbybergs pendelstatation och Solna Strand med bra träningsmöjligheter i huset.
Kliniken har öppet 6 dagar i veckan, behandlar ca 45 patienter och är utrustade med Baxters maskin Artis. Inom kort byter vi maskiner till Surdial X.
Dig leg. sjuksköterska som vill jobba hos oss i Solna. Det är mycket meriterande om du har tidigare erfarenhet från att arbeta på en dialysavdelning, men du kan även ha lång erfarenhet av exempelvis akutsjukvård eller intensivvård och ha ett intresse för att utveckla dig inom dialys. Stor vikt läggs vid personlig lämplighet samt förmågan att samarbeta i team.
Tillträde för tjänsten enligt överenskommelse.
Alla nyanställda erhåller en personligt anpassad introduktion där vi arbetar utefter Diaverums rutiner och processer tillsammans med din mentor. Om du inte har erfarenhet av dialys erbjuds ca 8 veckors introduktion. Alla nyanställda har även tillgång till vår interna utbildningsportal d.Academy som är nätbaserad.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Diaverum Sweden AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5562092790 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Sjuksköterska, grundutbildad |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Diaverum Sweden AB söker en person till denna tjänst som sjuksköterska, grundutbildad med placerings i Solna. Om det låter intressant att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos Diaverum Sweden AB skickar du in din ansökan senast 2026-02-21.
Källa: Arbetsförmedlingen
Diaverum Sweden AB söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Nacka.
2026-01-22
Mer infoDiaverum Sweden AB söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Södertälje.
2026-01-22
Mer infoPartille kommun söker två personer till tjänsten som vårdbiträde i Partille.
2026-01-16
Mer info