Publiceringsdatum: 2026-02-02
Är du på jakt efter en karriär inom hälso- och sjukvård? Nu har du chansen att börja jobba som sjuksköterska, grundutbildad hos Klara D AB. Klara D AB söker för närvarande efter personal på heltid för en tjänst 11 dagar upp till 3 månader. Kolla in deras jobbannons för mer information.
Denna position är tillgänglig i Stenungsund. Klara D AB har just nu tre lediga jobb som sjuksköterska, grundutbildad. Sök jobbet som sjuksköterska, grundutbildad hos Klara D AB och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast måndag den tjugotredje februari 2026.
sjuksköterskor till sommaruppdrag i Stenungsund.
Period: v 26-33. Intro kommer att planeras in i v 24 och v 25
Omfattning: Kunden behöver hjälp att täcka alla tider på dygnet- dag, kväll, natt och helg, vad passar dig?
På vardagar dagtid är arbetet uppdelat i ute- och inne-grupp. Jourtid arbetar man gemensamt mot hela kommunen.
Vi har behov av konsulter som kan jobba stora delar av semesterperioden och helst med vana från arbete i Kommunal Primärvård, körkort krävs.
Uppdraget omfattar sedvanliga arbetsuppgifter för sjuksköterska inom hemsjukvård.
Sjuksköterskeexamen med minst 2 års yrkeserfarenhet.
Goda kunskaper i svenska, både i tal och skrift.
B-körkort krävs.
Som bemanningssjuksköterska hos Klara får du chansen att bredda din kompetens, få nya erfarenheter och utvidga ditt kontaktnät. Som person är du flexibel, lösningsorienterad och initiativtagande.
Du är trygg i din profession och har ett patientfokuserat arbetssätt.
Klara är ett auktoriserat bemannings- och rekryteringsföretag.
Det innebär bland annat att vi tillämpar kollektivavtal, att vi har ansvarsförsäkring,
att vi följer etiska regler och allmänna leveransvillkor och att vi har en fastställd jämställdhetsplan. Vi erbjuder även friskvårdsbidrag och rekryteringsbonus.
Vi vill vara en trygg och lyhörd arbetsgivare för dig som värderar frihet, omväxling och spännande utmaningar i din roll som sjuksköterska.
Det betyder i klartext fungerande rutiner men också värme, gemenskap, kompetensutveckling och omtanke.
Vården behöver vår kompetens – på flera sätt.
Du är varmt välkommen att skicka in din ansökan till oss redan idag.
Har frågor om den utannonserade tjänsten är du välkommen att kontakta oss.
På vår hemsida www.klarakompetens.se/lediga-uppdrag/ presenterar vi alla våra lediga uppdrag.
Urval och intervjuer sker löpande, så vänta inte med din ansökan.
| Antal tjänster | 3 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Klara D AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 11 dagar - upp till 3 månader |
| Organisationsnummer | 5565780847 |
| Typ av anställning | Sommarjobb / feriejobb |
| Yrke | Sjuksköterska, grundutbildad |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Klara D AB söker tre personer till denna tjänst som sjuksköterska, grundutbildad med placerings i Stenungsund. Om det låter intressant att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos Klara D AB skickar du in din ansökan senast 2026-02-23.
Källa: Arbetsförmedlingen
Keun AB söker tio personer till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Jönköping.
2026-01-27
Mer infoKeun AB söker tio personer till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Linköping.
2026-01-27
Mer infoPromediqa Group Sweden AB söker tio personer till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Jönköping.
2026-01-21
Mer info