Publiceringsdatum: 2025-08-12
Är du intresserad av att jobba inom hälso- och sjukvård? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som farmaceut/apotekare hos Kronans Apotek AB. Kronans Apotek AB söker för närvarande efter personal på heltid för en tjänst tills vidare. Kolla in deras jobbannons för mer information.
Att bo i närheten av Täby kan vara en fördel för denna position, så om du redan bor i området bör du överväga att söka jobbet. Kronans Apotek AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom farmaceut/apotekare. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Söker du efter en spännande karriär som farmaceut/apotekare? Sök jobbet hos Kronans Apotek AB senast lördag den sjunde februari 2026 och bli en del av deras team.
Vi söker en engagerad apotekschef till vårt apotek i Täby Näsby park.
Din roll som apotekschef på Kronans Apotek i Näsby Park
Här leder du ett team med 2 farmaceuter och 2 apotekstekniker.
Som chef är du både ledare och del av teamet. Du behöver vara driftig, engagerad och gilla att jobba mot mål. Du arbetar både operativt och strategiskt.
Dina huvudsakliga arbetsuppgifter är:
Apotekets öppettider är 09:00-19:00 på vardagar, 10:00-16:00 på lördagar och på söndagar har vi ledigt. Tjänsten är en tillsvidareanställning med provanställning och du rapporterar till Nevin Esmer Tekin .
Vi söker dig som är legitimerad apotekare eller receptarie. Du har gärna erfarenhet av ledarskap, men du kan också vara nyfiken och redo att växa i rollen som chef. Du är bra på att inspirera andra, jobbar strukturerat och är positiv, handlingskraftig samt lösningsfokuserad.
Det här apoteket drivs som franchise. Det innebär att apoteket ägs av en entreprenör och drivs i eget bolag, men ingår i Kronans Apoteks varumärke och sortiment. Som anställd får du stor insyn i hur ett apotek fungerar och kan påverka arbetssätt och resultat. Beslutsvägarna är korta och du får vara med och utveckla verksamheten.
Låter det här som en utmaning för dig? Skicka då in din ansökan till oss. Urval och intervjuer sker löpande. Bifoga ditt CV eller LinkedIn-profil – resten lär vi känna vid en eventuell intervju.
Skicka in din ansökan senast 30/9 2025. Har du frågor om tjänsten är du varmt välkommen att höra av dig till rekryterings ansvarig lenakarlsson054@gmail.com
Kärnan inom Kronans Apotek handlar om att vi ska må bra tillsammans. När vi har meningsfulla uppgifter, omfamnar varandras olikheter och delar många skrattar kan vi göra stor skillnad tillsammans. Strävan om att må bra är något vi delar med våra fackliga parter och tillsammans arbetar vi för en värld som mår bra. För att komma i kontakt med facklig representant Gunilla Andersson, maila gunilla.andersson@kronansapotek.se
alternativt Verdi Sawma, maila Verdi.Sawma@kronansapotek.se
samt facklig representant Aisha Karimi från Sveriges Farmaceuter, maila af.kronan@sverigesfarmaceuter.se.
Så vilken väg vill du ta för att upptäcka din fulla potential? Leda, bredda eller djupa – valet är ditt!
Vi tror på att varje medarbetare har sin egen unika resa att göra, och vi är här för att stötta dig på den resan. Genom Må-bra samtal och vår kompetenstidsplan skräddarsyr vi en utvecklingsväg som passar just dig. Kanske vill du bli apotekets stjärna i kundservice, eller kanske lockar det dig att dyka djupare in i vår digitala värld? Möjligheterna är oändliga! 🚀
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | Kronans Apotek AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | Tills vidare |
Organisationsnummer | 5567872048 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Farmaceut/Apotekare |
Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Kronans Apotek AB söker en person till denna tjänst som farmaceut/apotekare med placerings i Täby. Om det låter intressant att arbeta som farmaceut/apotekare hos Kronans Apotek AB skickar du in din ansökan senast 2026-02-07.
Källa: Arbetsförmedlingen
Kronans Apotek AB söker en person till tjänsten som farmaceut/apotekare i Huddinge.
2025-09-12
Mer infoKronans Apotek AB söker två personer till tjänsten som farmaceut/receptarie i Kalix.
2025-09-04
Mer infoKronans Apotek AB söker en person till tjänsten som farmaceut/receptarie i Gällivare.
2025-09-04
Mer info