Publiceringsdatum: 2025-09-04
Är du på jakt efter en karriär inom hälso- och sjukvård? Letar du efter en chans att arbeta som at-läkare på REGION HALLAND? Nu är det möjligt. Detta är ett jobb på heltid där REGION HALLAND letar efter någon under 6 månader eller längre.
Att bo i närheten av Varberg kan vara en fördel för denna position, så om du redan bor i området bör du överväga att söka jobbet. Företaget REGION HALLAND erbjuder just nu spännande karriärmöjligheter. Om du vill jobba som at-läkare har de nu fjorton lediga jobb - kolla in annonsen för att se om du har rätt erfarenhet. Bli en del av REGION HALLAND genom att ansöka till jobbet som at-läkare senast onsdag den första oktober 2025.
Region Halland är en av Hallands största arbetsgivare.
Vi är över 7 600 medarbetare inom 370 olika yrken – alla lika viktiga. Vårt huvuduppdrag är att erbjuda en god hälso- och sjukvård och att främja utveckling och tillväxt. Visionen för vårt arbete är att göra Halland till den bästa livsplatsen. Region Hallands värdegrund sammanfattas ”Vi KAN”, där K står för kunskap, A för ansvar och N för nytänkande – ord som vi vill ska prägla alla oss som arbetar i regionen.
Hallands sjukhus omfattar akutsjukhusen i Halmstad och Varberg och vi bedriver även planerad verksamhet i Kungsbacka och Falkenberg. Vi har cirka 3 500 medarbetare som arbetar för att ge den bästa möjliga vården till hallänningarna och vi erbjuder specialistvård med hög kvalitet och god tillgänglighet. Våra medarbetare är nyckeln till att Hallands sjukhus har mycket goda resultat i många nationella mätningar och vi arbetar med ständiga förbättringar.
Vi kan erbjuda:
Förordnande på blocken omfattar 21 månader och avses ha följande innehåll:
Läkarexamen. Goda språkkunskaper i svenska motsvarande C 1-nivå. Urval sker via en helhetsbedömning av tidigare relevant arbetslivserfarenhet, ideella uppdrag, visat intresse, referenser samt personligt brev och CV. Stor vikt läggs vid personlig lämplighet, exempelvis förmågan till reflektion.
För dig som söker AT i Varberg: Vi kommer att ha individuella intervjuer med ett urval av de personer som söker AT hos oss. Fredagen den 3 september tar vi kontakt för bokning av intervju. Intervjuerna hålls på plats 6–9 oktober. Meddelande om erbjudande av tjänst 10 oktober.
Inför eventuell anställning kommer vi att begära utdrag i belastningsregistret.
Isabell Skoglund Forsvid, Samordnare 073-588 95 20
David Edberg Studierektor, Slutenvård 0340-48 10 00 vxl
Jonas Melke, Studierektor psykiatrin 0340-48 10 00 vxl
Nurshin Hareni Studierektor, Närsjukvården 0340-48 10 00 vxl
För oss är det viktigt att du ska trivas och utvecklas i ditt arbete.
Läs mer om vilka förmåner vi kan erbjuda dig som anställd https://www.regionhalland.se/jobb-och-karriar/formaner/
Region Halland är till för alla som bor och arbetar här i Halland. Vi är över 8 000 medarbetare inom 370 olika yrken som alla arbetar för att erbjuda en god hälso- och sjukvård och att främja tillväxt och utveckling. Vi ansvarar också för kollektivtrafiken i Halland och driver frågor inom områden som näringsliv, kultur och utbildning. Vår vision är ”Halland – bästa livsplatsen” och med det menar vi att Halland ska bli den bästa platsen att bo på, utbilda sig, arbeta och driva företag i. Vi har kommit en bra bit på vägen, välkommen att följa med oss på vår resa! https://www.regionhalland.se/om-region-halland/
Strävan efter jämställdhet, mångfald och likvärdiga villkor är både en kvalitetsfråga och en självklar del av Region Hallands värdegrund.
Region Halland krigsplacerar all tillsvidareanställd personal.
Till bemannings- och rekryteringsföretag och till dig som är försäljare:
Vi undanber oss vänligt men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser. Region Halland har upphandlade avtal.
Antal tjänster | 14 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | REGION HALLAND |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 6 månader eller längre |
Organisationsnummer | 2321000115 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | AT-läkare |
Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
REGION HALLAND söker fjorton personer till denna tjänst som at-läkare med placerings i Varberg. Om det låter intressant att arbeta som at-läkare hos REGION HALLAND skickar du in din ansökan senast 2025-10-01.
Källa: Arbetsförmedlingen
REGION HALLAND söker fjorton personer till tjänsten som at-läkare i Halmstad.
2025-09-03
Mer infoREGION HALLAND söker två personer till tjänsten som läkare i Varberg.
2025-09-04
Mer infoREGION HALLAND söker en person till tjänsten som st-läkare i Varberg.
2025-09-02
Mer info