Publiceringsdatum: 2025-04-30
Letar du efter möjligheter att arbeta inom hälso- och sjukvård? Nu har du chansen att börja jobba som skolpsykolog hos Västerås kommun. Västerås kommun söker en medarbetare på heltid som vill arbeta 3 månader – upp till 6 månader. Kan det vara du?
För detta jobb är Västerås den angivna tjänsteorten. Västerås kommun behöver fler anställda som stödjer arbetet inom skolpsykolog. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Har du vad som krävs för att arbeta som skolpsykolog hos Västerås kommun? Ansök innan onsdag den fjortonde maj 2025 och ta reda på det!
Västerås stad har tagit bort personligt brev från ansökningsprocessen. Det gör vi för att få en bättre och mer rättvis rekryteringsprocess. När du skickar in din ansökan kommer du att få svara på ett antal frågor som blir en viktig del i vårt urvalsarbete.
Hos oss får du en trygg och utvecklande start som PTP-psykolog. Med ett nära stöd av både handledare och erfarna kollegor blir du en viktig del i skolans värld.
Som PTP-psykolog hos oss i Västerås stad är du en del av Centrala elevhälsan och arbetar tvärprofessionellt tillsammans med bland annat psykologkollegor, specialpedagoger och logopeder.
Du arbetar konsultativt på uppdrag av skolornas rektorer och är en aktiv del av elevhälsoteamen på de skolor du ansvarar för. Ditt arbete omfattar handledning och vägledning till skolpersonal, analys av lärmiljöer och kartläggningar, inklusive kognitiva bedömningar av elever. Ditt arbete sker med nära stöd av en handledare och psykologkollegor.
Vi söker dig som tar examen från psykologprogrammet senast våren 2025 och som vill göra din PTP-tjänst hos oss. Du har ett stort intresse för skolutveckling och för att arbeta förebyggande och hälsofrämjande på alla nivåer: individ, grupp och organisation. Du har med dig kunskap om psykologutredningar (testning) från din utbildning och om du innan arbetat inom skola eller med barn och unga ser vi det som en fördel.
Du är självgående, ansvarstagande och trivs både med självständigt arbete och att samarbeta i team. Personlig lämplighet är viktig, och vi ser gärna att du är initiativrik, utvecklingsinriktad och har ett gott bemötande.
Hos oss får du en trygg och utvecklande start på din karriär som psykolog. Under ditt PTP-år får du en egen utsedd handledare, och du blir en del av ett stort psykologteam med 15 kollegor att dela erfarenheter och utvecklas tillsammans med. Du får också möjligheten att delta i PTP-program och göra studiebesök i andra verksamheter. Vi erbjuder regelbunden extern handledning och interna metoddagar som stärker både din professionella och personliga utveckling. Här får du arbeta i ett unikt tvärprofessionellt elevhälsoteam och vara en del av ett aktivt och systematiskt kvalitetsarbete. Vi ser fram emot att stötta dig på vägen mot din legitimation.
Vi intervjuar löpande under annonseringstiden, så tveka inte - skicka in din ansökan direkt!
Här blir du en del av något större! Med värme och respekt visar vi handlingskraft i det stora och det lilla. Vi lever vår värdegrund i mötet med varandra och de vi är till för. Varje dag, året runt ser vi till att Västerås fungerar. Tillsammans med dina ca 11 500 kollegor runt om i staden får du Sveriges viktigaste jobb.
Läs mer om möjligheter, karriärvägar och om vårt erbjudande här:https://www.vasteras.se/jobbochkarriär (https://www.vasteras.se/jobbochkarriär)
Innan du kan anställas behöver du visa upp ett godkänt utdrag från polisens belastningsregister.
I samband med intervju behöver du styrka ditt medborgarskap. Det kan du göra med pass alternativt personbevis tillsammans med ID-handling. Om du inte är medborgare i Sverige, EU, EES eller Schweiz måste du uppvisa att du har ett giltigt arbetstillstånd eller är undantagen från skyldigheten att ha arbetstillstånd. Anställning kan ske först efter kontroll av arbetstillstånd, vilket krävs enligt utlänningsförordningen.Alla erbjudanden om rekryterings- och annonseringshjälp undanbedes.
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | Västerås kommun |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 3 månader – upp till 6 månader |
Organisationsnummer | 2120002080 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Skolpsykolog |
Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Västerås kommun söker en person till denna tjänst som skolpsykolog med placerings i Västerås. Om det låter intressant att arbeta som skolpsykolog hos Västerås kommun skickar du in din ansökan senast 2025-05-14.
Källa: Arbetsförmedlingen
Västerås kommun söker en person till tjänsten som skolpsykolog i Västerås.
2025-04-30
Mer infoKiruna kommun söker en person till tjänsten som psykolog i Kiruna.
2025-04-30
Mer infoGävle kommun söker en person till tjänsten som skolsköterska i Gävle.
2025-04-15
Mer info