Publiceringsdatum: 2026-07-10
Vill du arbeta inom hälso- och sjukvård-branschen? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som fysioterapeut hos S Snabbdoktor AB. Vill du arbeta heltid hos S Snabbdoktor AB? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst tills vidare.
Eskilstuna är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. S Snabbdoktor AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som fysioterapeut. De har just nu ett ledigt jobb som fysioterapeut som kan vara av intresse för dig. Låt S Snabbdoktor AB hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som fysioterapeut! Ansök seast måndag den trettioförsta augusti 2026.
Vårdcentralen Snabbdoktor Eskilstuna öppnade sin första vårdcentral den 21 november 2022.
Vi är belägna i nybyggda och moderna lokaler i K43 i Eskilstuna.
Vårdcentralen Snabbdoktor är en privatägd vårdcentral med ett starkt fokus på kvalitet och tillgänglighet.
Idag har vi närmare 6 000 listade patienter och verksamheten fortsätter att växa i stadig takt.
Vi har mycket flexibla arbetsramar med bland annat sex timmars arbetsdag och goda möjligheter till egen schemaplanering samt korta vägar till verksamhetsbeslut från idéer.
Vi söker dig som är legitimerad fysioterapeut med minst tre års erfarenhet och som vill kombinera din kliniska roll med uppdraget som rehabkoordinator – en viktig funktion för både verksamheten och våra patienter.
Erfarenhet av arbete som rehabkoordinator är meriterande. Har du även bakgrund eller erfarenhet inom kiropraktik är detta en fördel.
Då vi bedriver primärvård är patientunderlaget varierat, och du kommer att göra bedömningar i första instans vid exempelvis led- och muskelrelaterade besvär.
Hos oss arbetar du med ett brett spektrum av patientgrupper. Vanliga arbetsområden inkluderar postoperativa ortopediska tillstånd, artros, muskuloskeletala smärttillstånd, stressrelaterad ohälsa samt neurologiska besvär.
Vi söker därför dig som känner dig trygg i att arbeta med såväl akuta som kroniska tillstånd och som trivs i en bred och varierad roll.
Vi har en stark tilltro till våra medarbetares kompetens inom respektive område. Hos oss får du ett stort ansvar och goda möjligheter att påverka både rehabmottagningens utveckling och fysioterapins roll i verksamheten.
Rehabverksamheten är etablerad men under fortsatt utveckling, vilket ger dig möjlighet att vara med och vidareutveckla arbetssätt och struktur utifrån både verksamhetens och patienternas behov.
Du kommer även att ha möjlighet att påverka den fortsatta utvecklingen och planeringen av rehabkoordinatorfunktionen.
Dina huvudsakliga arbetsuppgifter är självständigt patientarbete med variation av individuella bedömningar, behandlingar samt gruppverksamhet, tex artrosskola.
På Vårdcentralen Snabbdoktor är vi stolta över det vi har byggt upp tillsammans. Vi värnar om en god arbetsmiljö där vi stöttar varandra och har ett öppet klimat med nära till beslut.
Hos oss uppmuntras nya idéer och initiativ som bidrar till verksamhetens utveckling.
För att trivas hos oss och lyckas i rollen ser vi att du har ett öppet sinne och vågar tänka nytt.
Du är trygg i din yrkesroll, tar egna initiativ och arbetar självständigt utifrån din kompetens.
Du har också en god känsla för kvalitetsarbete och strävar efter att skapa kontinuitet och trygghet för våra patienter utifrån deras individuella behov.
Då tjänsten kombinerar arbete som fysioterapeut och rehabkoordinator är det viktigt att du är driven, strukturerad och trivs i en varierad och proaktiv roll.
Du kommer arbeta heltid, måndag – fredag och har möjlighet att påverka dina arbetstider mellan kl. 08:00 – 17:00. Det finns goda möjligheter till att planera utifrån din egen vardag.
Din arbetstid är 6 timmar efter en provanställning på 6 månader.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | S Snabbdoktor AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5590023429 |
| Typ av anställning | Tillsvidareanställning (inkl. eventuell provanställning) |
| Yrke | Fysioterapeut |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
S Snabbdoktor AB söker en person till denna tjänst som fysioterapeut med placerings i Eskilstuna. Om det låter intressant att arbeta som fysioterapeut hos S Snabbdoktor AB skickar du in din ansökan senast 2026-08-31.
Källa: Arbetsförmedlingen