Röntgensjuksköterska sökes till Ludvika

Publiceringsdatum: 2026-06-04

Vill du arbeta inom hälso- och sjukvård-branschen? Positionen som röntgensjuksköterska hos REGION DALARNA är öppen och väntar på en lämplig kandidat - kan det vara du? REGION DALARNA söker för närvarande efter personal på heltid för en tjänst tills vidare. Kolla in deras jobbannons för mer information.

Ludvika är platsen där denna position är ledig. REGION DALARNA söker för närvarande efter en person att anställa inom röntgensjuksköterska-branschen. Ta en titt på deras lediga tjänst för att se om något av dem passar just dig. Låt REGION DALARNA hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som röntgensjuksköterska! Ansök seast söndag den tjugoförsta juni 2026.


Jobbannons

Hos oss i Region Dalarna får du ett meningsfullt arbete där du kan göra skillnad. Tillsammans arbetar vi för ett hållbart Dalarna med utvecklingskraft i länets alla delar.

Om verksamheten

Vi är en länsklinik med röntgenmottagningar i Avesta, Ludvika, Falun och Mora samt mammografiverksamhet i Falun, Borlänge och Mora. Hos oss jobbar totalt ca 240 personer från olika yrkeskategorier, och tillsammans utför vi ca 200 000 undersökningar och behandlingar årligen. Vi är nu i full gång med att rekrytera och bygga vår verksamhet vid röntgen i Ludvika. Då efterfrågan av röntgenundersökningarna ökar vill vi satsa på att bygga upp vår verksamhet ytterligare för att kunna leva upp till den efterfrågan som finns.

Röntgen Ludvika är en verksamhet med både akuta och tidsbokade undersökningar och är en del av Bild- och funktionsmedicin Dalarna. I dagsläget bemannar vi datortomograf (Philips) och konventionella labb (GE och Siemens) med nära samarbete tillsammans med vårdavdelning, närakuten på Ludvika lasarett och vårdcentralerna i Västerbergsslagen.

Arbetsuppgifter

Är du redo att utvecklas i din yrkesroll, är flexibel och vill kunna påverka ditt eget arbete? Då kan Röntgen i Ludvika vara arbetsplatsen för dig. Vi erbjuder dig som röntgensjuksköterska möjligheten att utforma verksamheten i Ludvika tillsammans med dina kollegor. Hos oss får du ett spännande och utvecklande arbete i samarbete med engagerade medarbetare. Du kommer att arbeta både självständigt och i ett team av kollegor. Samarbete och utbyte av kunskaper är viktigt för bästa möjliga omhändertagande av våra patienter, Vi förväntar oss att du har lätt för att samarbeta med kollegor, då vi arbetar i team och ser flexibiliteten i yrkets arbetsuppgifter och tempo som en naturlig del av vår arbetsdag.

Vi erbjuder en trygg inskolning tillsammans med erfarna kollegor som anpassas utifrån din individuella kompetens och erfarenhet. Du roterar på avdelningens olika sektion. Arbetstidens förläggande sker i samråd med arbetsgivaren och kan innebära dag kväll och helg. Vi erbjuder även möjlighet till veckoslutstjänst. Vi arbetar i AGFA´s RIS/PACS EI / Scheduling

Ring gärna för att få en inblick i vad vi gör!

Anställningen innebär heltid och tillsvidareanställning. Tillträde enligt överenskommelse.

Kvalifikationer

Vi förväntar oss att du som person:

  • Är nyfiken, ansvarsfull, flexibel, gillar att utvecklas och lära andra.
  • Har lätt för att samarbeta och gillar teamarbete.
  • Har förmåga att arbeta självständigt, växla arbetstempo och arbetsuppgifter.
  • Arbetar mot verksamhetens mål.
  • Kan arbeta dagtid och eventuellt kväll/helg.
  • Har en positiv inställning, är engagerad och har förmågan att kommunicera, skapa trygghet, förtroende och hitta innovativa lösningar i mötet med patienten.

Krav:

  • Legitimerad Röntgensjuksköterska eller i slutet av din röntgensjuksköterskeutbildning.

Känner du att den här annonsen är helt rätt för dig? Då ser vi fram emot din ansökan.

Ansökan
  • Har du skyddade personuppgifter ska du inte ansöka via systemet, utan kontakta rekryterande chef direkt
  • Vi tar interna referenser på nuvarande och tidigare anställda i Region Dalarna
  • På Att söka jobb hos oss - Region Dalarna kan du läsa mer om Region Dalarna som arbetsgivare, vår värdegrund, arbetsmiljö, förmåner samt vilka kontroller som görs inför anställning
  • Vi har gjort vårt medieval och avböjer kontakt från sälj- och rekryteringsföretag
Kontakter fritext

Fackliga kontaktuppgifter

Fackförbund - Region Dalarna

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnREGION DALARNA
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer2321000180
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeRöntgensjuksköterska
YrkesområdeHälso- och sjukvård

Ansökan

REGION DALARNA söker en person till denna tjänst som röntgensjuksköterska med placerings i Ludvika. Om det låter intressant att arbeta som röntgensjuksköterska hos REGION DALARNA skickar du in din ansökan senast 2026-06-21.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Röntgensjuksköterska Sektionsledare DT Ludvika

REGION DALARNA söker en person till tjänsten som röntgensjuksköterska i Ludvika.

2026-06-04

Mer info

Röntgensjuksköterska Sektionsledare DT Ludvika

REGION DALARNA söker en person till tjänsten som röntgensjuksköterska i Ludvika.

2026-06-04

Mer info

Tandsköterska till Folktandvården Ludvika

REGION DALARNA söker två personer till tjänsten som tandsköterska i Ludvika.

2026-06-03

Mer info