Publiceringsdatum: 2026-05-19
Är du intresserad av att jobba inom hälso- och sjukvård? Här är din möjlighet att bli en del av teamet hos Stenungsunds kommun genom att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad. Vill du arbeta heltid hos Stenungsunds kommun? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst tills vidare.
Denna position är tillgänglig i Stenungsund. Stenungsunds kommun söker för närvarande efter flera personer att anställa inom sjuksköterska, grundutbildad-branschen. Ta en titt på deras två lediga tjänster för att se om något av dem passar just dig. Bli en del av teamet hos Stenungsunds kommun som sjuksköterska, grundutbildad genom att ansöka senast tisdag den nionde juni 2026.
Stenungsund, det goda samhället med framtidstro och utveckling med människan och naturen i centrum.
Stenungsunds kommun är en expanderande kustkommun med cirka 28 030 invånare, ett starkt näringsliv, boendemiljöer nära havet och goda kommunikationsmöjligheter. Kommunen har ett välutvecklat kultur- och föreningsliv samt bra förutsättningar för friluftsliv och rekreation. Helhet, öppenhet, delaktighet och insyn är kommunens ledord.
Kommunens vision är att vi ska bli 35 000 invånare år 2035. Stenungsunds kommun ingår i Göteborgsregionens kommunalförbund som är ett forum för samarbete och erfarenhetsutbyte samt i ett antal andra mellankommunala samarbeten.
2 plats(er).
För att möta verksamhetens behov och fortsätta erbjuda vård av hög kvalitet söker vi nu en till två sjuksköterskor till vårt team.
Ditt huvudsakliga uppdrag är riktat mot ordinärt boende, där du vårdar patienten i hens eget hem. Du utgår från sjuksköterskornas gemensamma lokaler innan dagens hembesök och planerar ditt arbete självständigt utifrån patienternas behov.
Som sjuksköterska inom kommunal primärvård har du ett övergripande omvårdnadsansvar och arbetar med ett tydligt patient- och rehabiliterande perspektiv, där varje individs resurser, behov och förutsättningar står i centrum.
Arbetstiden är schemalagd och omfattar dag-, kväll- och helgpass. Merparten av passen är dagtid och du arbetar en helg av sex. Under kvällar och helger arbetar du över flera verksamhetsområden, såsom:
Detta ger ett omväxlande, flexibelt och utvecklande arbete.
En stor del av arbetet sker i nära samarbete med andra professioner, exempelvis rehab- och habiliteringspersonal samt undersköterskor, där ni tillsammans skapar en trygg och sammanhållen vård för patienten.
Du möter patienter med varierande vårdbehov och stödinsatser, vilket innebär ett arbete som är både utmanande, kreativt och meningsfullt. Hos oss får du möjlighet att använda hela din kompetens och bidra till att utveckla vården med patienten i fokus.
Digitalisering är en naturlig del av vår verksamhet
Vi arbetar med läkemedelsautomater och digitala verktyg såsom OneWound
Vi utvecklar kontinuerligt våra arbetssätt genom nya digitala lösningar
Fokus ligger på ökad kvalitet, effektivitet och patient säker vård.
Erfarenhet av kommunal primärvård och arbete i ordinärt boende är meriterande.
Anställningsform: Tillsvidareanställning.
Vi strävar efter en jämn könsfördelning och ser mångfald som en styrka och välkomnar därför sökande med olika bakgrund.
Inför rekryteringsarbetet har vi tagit ställning till rekryteringskanaler och marknadsföring. Vi undanbeder oss därför bestämt kontakt med mediesäljare, rekryteringssajter och liknande.
Vi använder e-rekrytering för att effektivisera och kvalitetssäkra rekryteringsarbetet. Alla dina uppgifter sparas på ditt CV-konto och du kan enkelt logga in och uppdatera dina uppgifter när du vill. Fyll därför i dina uppgifter så omsorgsfullt som möjligt för att ge en rättvisande bild av dig själv.
Bakgrundskontroller kan komma att genomföras innan anställning.
| Antal tjänster | 2 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Stenungsunds kommun |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 2120001298 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Sjuksköterska, grundutbildad |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Stenungsunds kommun söker två personer till denna tjänst som sjuksköterska, grundutbildad med placerings i Stenungsund. Om det låter intressant att arbeta som sjuksköterska, grundutbildad hos Stenungsunds kommun skickar du in din ansökan senast 2026-06-09.
Källa: Arbetsförmedlingen
Stenungsunds kommun söker en person till tjänsten som akutsjuksköterska i Stenungsund.
2026-05-18
Mer infoFalkenbergs kommun söker fyra personer till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Falkenberg.
2026-05-20
Mer infoBorgholms kommun söker en person till tjänsten som arbetsterapeut i Borgholm.
2026-05-18
Mer info