Publiceringsdatum: 2026-05-04
Letar du efter anställning inom hälso- och sjukvård? Vattenfall AB söker just nu efter en operationskoordinator och du kan vara den de letar efter. Intresserade sökes för heltid-jobb hos Vattenfall AB - är du intresserad? De letar efter någon som vill jobba tills vidare.
För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Uppsala då det är tjänsteorten. Vattenfall AB har just nu en ledig tjänst som operationskoordinator. Om du vill ta din karriär till nästa nivå, ta en titt på deras jobbannons och se om jobbet passar dig! Bli en del av Vattenfall AB genom att ansöka till jobbet som operationskoordinator senast söndag den tjugofjärde maj 2026.
Vattenfall är en av Europas största producenter och återförsäljare av el och värme. Våra huvudmarknader är Sverige, Tyskland, Nederländerna, Danmark och Storbritannien. Inom Vattenfallkoncernen finns cirka 21 000 anställda. Vi har elektrifierat industrier, levererat energi till bostäder och förvandlat tillvaron genom innovation i över hundra års tid.
Vi utvecklar arbetssätt, processer och OT infrastruktur för att säkra funktionen på våra produktionsanläggningar. Vi arbetar i en central position för att säkra upp och utveckla våra system och infrastruktur. Du kommer tillsammans i den centrala OT-gruppen medverka i systematiskt cybersäkerhetsarbete samt driva och delta i projekt. I din roll fungerar du även som en viktig kontaktyta i samarbetet mellan anläggningarna och centrala IT- och OT-funktioner.
Dina huvudsakliga arbetsuppgifter kommer bl.a. bestå av:
Som person trivs du med att arbeta både självständigt och i team, har en analytisk förmåga att identifiera och lösa tekniska problem och föreslår förbättringar. Du kommer att ha en viktig roll i att säkra vår verksamhet genom att hantera och underhålla våra OT-system.
För att lyckas i rollen ser vi gärna att du har/är:
Det är meriterande om du har erfarenhet av VEEAM, Fortinet, VMWare och SCADA system.
Förutom att du får vara med och forma framtidens smarta energisamhälle erbjuder vi dig ett utvecklande och omväxlande arbete med många kontaktytor. För oss på Vattenfall är det viktigt att arbete och privatliv har en god balans, därför erbjuder vi flexibilitet i arbetet samt möjlighet till att arbeta hemifrån vid behov. Vi har även en hel del andra personalförmåner som exempelvis arbetstidsförkortning, förmånliga tjänstepensionsavtal, föräldraledighetstillägg med mera. Läs mer om våra förmåner här.
Uppsala, Solna, Jordbro eller Nyköping.
För mer information om tjänsten är du välkommen att kontakta rekryterande chef Liselott Nilsson, liselott1.nilsson@vattenfall.com. För mer information om rekryteringsprocessen är du välkommen att kontakta Julia Norberg, julia.norberg@vattenfall.com
Fackliga representanter via Vattenfalls växel, 08 739 50 00. Stefan Andersson, Akademikerna, Kjell Karlsson, Ledarna, Jan Svensson, SEKO och Patrik Nenzén, Unionen.
Välkommen med din ansökan senast 2026-05-24. Urval och intervjuer sker efter sista ansökningsdatum. Vi tar endast emot ansökningar via vår webbplats. Vi tar inte emot personligt brev i ansökan. Du söker snabbt och enkelt genom att svara på urvalsfrågor och bifoga ditt CV.
På Vattenfall värdesätter vi att vara aktiva, positiva, öppna och säkerhetsmedvetna. Vi söker medarbetare som delar vår vision och kan bidra till att stärka vår företagskultur. Vi är övertygade om att mångfald bidrar till att bygga ett mer lönsamt och tilltalande företag och strävar efter att vara goda förebilder när det gäller mångfald. Vattenfall arbetar aktivt för att alla medarbetare ska ha samma möjligheter och rättigheter oavsett ålder, etnisk eller kulturell bakgrund, könstillhörighet, religion/tro, sexuell läggning eller funktionsvariation. Läs mer om hur vi arbetar med mångfald och inkludering här.
Då säkerheten för Vattenfall och dess anställda är avgörande kommer vi innan varje anställning genomföra en ”pre-employment screening”. Dessa kontroller baseras på din roll som du kommer att fylla inom Vattenfall.
Att arbeta inom Vattenfall innebär att arbeta med samhällsviktig infrastruktur. Därmed är många av våra tjänster säkerhetsklassade och du kan komma att bli krigsplacerad. Är denna tjänst säkerhetsklassad kommer säkerhetsprövning genomföras innan anställning, i enlighet med säkerhetsskyddslagen. En eventuell krigsplacering sker med stöd i anställningsavtalet och lagen om totalförsvarsplikt.
Vi ser fram emot din ansökan!
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | Vattenfall AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5560362138 |
| Typ av anställning | Tillsvidareanställning (inkl. eventuell provanställning) |
| Yrke | Operationskoordinator |
| Yrkesområde | Hälso- och sjukvård |
Vattenfall AB söker en person till denna tjänst som operationskoordinator med placerings i Uppsala. Om det låter intressant att arbeta som operationskoordinator hos Vattenfall AB skickar du in din ansökan senast 2026-05-24.
Källa: Arbetsförmedlingen
Vattenfall AB söker en person till tjänsten som operationskoordinator i Motala.
2026-05-04
Mer infoPalmelind Konsult AB söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Motala.
2026-04-29
Mer infoVattenfall AB söker en person till tjänsten som operationskoordinator i Stockholm.
2026-05-04
Mer info